Саудитска Арабия, притежател на една пета от световните петролни запаси, едва ли е първата държава, за която се сещате, когато става въпрос за възобновяеми енергийни източници. Престолонаследникът Мохамед бин Салман обаче има амбициите да промени този имидж на страната.  

Той иска половината електроенергия в Саудитска Арабия да идва от вятърни и слънчеви паркове до 2030 г. Две трети от този капацитет, или около 40 гигаватаq се очаква да бъдат предоставени от една единствена компания - ACWA Power, пише The Economist.

Каква е историята на саудитския соларен "шампион"?

През по-голямата част от своето 19-годишно съществуване ACWA Power представлява анонимно семейно предприятие. Откакто осъществи борсовия си дебют в Рияд през 2021 г. fбаче, ситуацията рязко се промени, а пазарната ѝ стойност набъбна почти четирикратно. 

Сега компанията струва 50 милиарда долара, а публичният инвестиционен фонд на Саудитска Арабия (PIF) притежава 44% дял от капитала. 

ACWA има “зелени” проекти в страната и в чужбина с общ капацитет от 24 гигавата, които вече работят или са в напреднал етап, а ако се добави капацитетът в процес на изграждане, общите ѝ мощности достигат 54 гигавата.

Първоначалният бизнес на фирмата, свързан с обезсоляване на морска водаq премина от 1 милион кубически метра на ден през 2006 г. oо 7.6 милиона кубически метра през декември. 

Изпълнителният директор Марко Арчели, който има богат опит в италианската и глобалната енергетика, очаква активите, в които компанията има дял, да се утроят до 2030 г. r да достигнат 250 млрд. долара.

Новите проекти ще помогнат за създаването на по-широка вътрешна верига за доставки на зелена енергия, смята Арчели. 

ACWA процъфтява, докато много други оператори на възобновяеми енергийни източници по света изпитват затруднения.

Цената на проектите за нейните конкуренти нараства в резултат на нарастващите лихвени проценти, докато ACWA получава безлихвени заеми от PIF - в допълнение към дълга, обезпечен срещу отделни проекти и заеми от банки.

Това позволява на компанията да набира повече собствен капитал и да привлича партньори. 

Достъпът до “лесни пари” дава възможност на ACWA да разширява капацитета си, като същевременно намалява разходите за енергия на своите клиенти.

Благодарение на този факт т. нар. “изравнена цена” на саудитската слънчева енергия, която взема предвид както изграждането, така и експлоатацията на електроцентралите, е една от най-ниските в света.

Въпреки това възвръщаемостта на ACWA от местни проекти е ниска по световните стандарти. Затова Марко Арчели има желание да се възползва от по-добрите възможности в чужбина.

Той инвестира както в по-близки дестинации, като Бахрейн, Египет, Йордания, Оман, Турция и Обединените арабски емирства, така и по-далеч  - в Азербайджан, Мароко, Южна Африка и Узбекистан. Две пети от общия капацитет на ACWA се намира извън Саудитска Арабия. 

Компанията гледа и къ; Китай - силно конкурентен пазар, но на който тя би могла да спечели технологични партньори под формата на китайски производители на вятърни турбини и слънчеви панели.

Какви са плановете за развитие?

За да изпълни целите и амбициите на принц Мохамед бин Салман, ACWA Power трябва да добавя по 6-7 гигавата капацитет всяка година до края на десетилетието. В момента има само 14 гигавата на различни етапи на развитие. 

Управлението на бързото разрастване ще изисква и по-стриктен контрол върху разходите. Тези на водородното ѝ предприятие, например, вече са се повишили със 70% от първоначалните оценки - до 8 милиарда долара. 

Това ще изисква и повече дълг. През септември ACWA вече разполага със 7 милиарда долара заемен капитал, което се равнява на седем пъти печалбата ѝ преди лихви, данъци и амортизация. Подобно съотношение би се считало за “червена лампа” в повечето корпорации.

ACWA обаче може да разчита на “дълбоките джобове” на PIF, а вътрешният ѝ соларен проект Sudair с мощност 1.5 гигавата може да бъде напълно готов и да заработи след малко повече от две години.

Едно обаче е сигурно – и корпоративното ръководство, и саудитските държавни лидери искат нещата да се случват много по-бързо.