Голямото увеличение на производството на слънчева енергия в южна Европа изиграва важна роля за предотвратяването на недостига на електроенергия в последните седмици, когато температурите чупеха рекорди, което пък доведе до безпрецедентно използване на климатици за охлаждане.
Слънчевата енергия е особено подходяща за справяне с летните горещини, тъй като слънчевата радиация е най-силна около най-горещата част от деня, когато и търсенето на електричество за охлаждане е най-голямо.
"Много големият ръст в производството на слънчева енергия на практика компенсира пиковете в търсенето, предизвикани от използването на климатици за охлаждане," заяви Кристиан Руби, генерален секретар на Асоциацията на електроенергийната индустрия в Европа Eurelectric, по адрес на Испания.
Испания и Гърция са сред страните, които са инсталирали много повече слънчеви панели на фона на рекордно високите цени на електроенергията през миналата година и в търсенето на енергийна сигурност след руската инвазия в Украйна.
Испания е добавила рекордните 4.5 гигавата соларни фотоволтаични мощности през миналата година, в резултат на което производството на слънчева енергия през юли, който обикновено е един от най-слънчевите месеци в годината, е било по-високо, в сравнение с който и да е месеца от началото на годината, обявиха от испанския електропреносен оператор Red Electrica.
Данни на Ember показват, че слънчевата енергия е осигурила близо 24% от електроенергията в Испания през юли 2023 г., в сравнение с 16% за същия месец година по-рано.
Когато покачващите се температури и търсенето на охлаждане с климатична техника водят до скок в търсенето на електроенергия в Сицилия на 24 юли, близо половината от допълнителното търсене, което възлиза на 1.3 гигавата, е задоволено от слънчевата енергия, показват данни на Refinitiv data. Производството на слънчева енергия в Сицилия през миналия месец е повече от два пъти по-голямо в сравнение с юли 2022 г.
"Без допълнителната слънчева енергия, ефектът върху стабилността на системата щеше да бъде много по-лош," казва енергийният анализатор в Refinitiv Натали Гърл.
Слънчевата енергия сама по себе си не би могла да поддържа електропреносни мрежи под сериозен натиск. Град Катания, който се намира в подножието на вулкана Етна в източна Сицилия, се сблъска с прекъсвания на електрозахранването и водоснабдяването, а местните власти отдават това отчасти на горещините. В Атина енергийният оператор IPTO обяви, че горските пожари са увредили части от електропреносната мрежа.
По-голямото производство на слънчева енергия и в двете страни обаче помага за задоволяването на търсенето. При пиковото търсене на електроенергия в Гърция през тази година, което също е на 24 юли, слънчевите фотоволтаични мощности са покрили 3.5 гигавата от общото търсене в размер на 10.35 гигавата, информираха от IPTO.
Дори и в по-хладни и не толкова слънчеви западни държави, като Белгия, слънчевата енергия покрива над 100% от допълнителната електроенергия, необходима по време на обедните пикове в търсенето на електроенергия.
Въпреки бързия растеж, слънчевата енергия все още има относително малък дял от енергийния микс в повече държави, където енергийни източници, като вятър, природен газ, въглища и ядрена енергия обикновено задоволяват по-голяма част от търсенето през годината.
Друг фактор, които поддържа работата на енергийните системи в Европа това лято е относително ниското цялостно търсене на електроенергия, твърдят анализатори.
Това е така от енергийната криза в Европа от миналата година, когато Русия спря доставките на природен газ за континента. Цените на електроенергията в Европа все още са високи в исторически план, а потребители и индустрии реагираха като ползват по-малко електричество.
Екстремните горещини през това лято нарушиха тази тенденция в отделни периоди. Като цяло обаче, търсенето е под обикновеното. Средното почасово потребление на електроенергия в Италия е било с 4.4% по-ниско в сравнение с юли 2022 г., докато в Испания то намалява с 3.6%, сочат данни на Refinitiv.
"Единствената причина, поради която това е поносимо, е средата на ниско потребление на електроенергия, в която се намираме," казва Гърл от Refinitiv.
Най-лошото предстои
Учени очакват, че климатичните изменения ще причинят зачестяване и засилване на горещите вълни, с които се бори южна Европа тази година, което ще натовари допълнително европейската енергийна инфраструктура.
"Нашите енергийни системи всъщност не са проектирани за справяне с подобни ситуации," казва Симоне Таляпиетра, старши сътрудник в мозъчния тръст Bruegel.
Дори и преди горските пожари и рекордни температури през тази година, горещините и сушата през миналата година намалиха производството на водноелектрическа енергия, възпрепятстваха речния транспорт на горива и принудиха някои атомни електроцентрали да ограничат производството си, когато охлаждането им бе ограничени от високите речни температури.
В писмо до Европейската комисия през миналата седмица промишлени организации, сред които SolarPower Europe, призоваха политиците да ускорят инвестициите в електропреносните мрежи и насърчаването на проекти, които обединяват слънчевата енергия и съхранението ѝ, за да се гарантира, че добивът на слънчева енергия се разраства достатъчно бързо, за да бъдат постигнати целите, свързани с климатичните промени.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Apple иска да превърне Siri в конкурент на ChatGPT
преди 1 минКои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 1 часAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 1 часЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 1 часНадеждата на Европа в производството на батерии за електромобили обяви фалит
преди 1 часКакво представлява дефлацията и по-лоша ли е от инфлацията?
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgНово 20: Манчестър Сити получава наказанието си през март
dsport.bgБългария ще научи своя съперник в Лига на нациите
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествените заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg