Френските производители на шампанско са доставили по-малко бутилки от пенливата течност през миналата година - поредният признак за слабостите, които изпитва пазарът на луксозни стоки.

Доставките за чужбина от френския регион Шампан падат с 8.2%, обявиха от организацията Comité Champagne, която представлява производителите.

В рамките на Франция доставките падат до най-ниското си ниво от четири десетилетия, с изключение на 2020 г., данните за която са изкривени от пандемичните локдауни.

Французите са най-големият консуматор на своето пенливо вино, допринасяйки с над 40% от доставките, но инфлацията е оказала влияние върху бюджетите на домакинствата, според Comité Champagne.

Търсенето на Veuve Clicquot, Bollinger, Lanson и други марки скочи, когато бяха облекчени ограниченията заради пандемията и оттогава се завръща към нормалното — тенденция, която се наблюдава в цялата индустрия на луксозните стоки.

От консултантската компания Bain изчисляват, че секторът вероятно щe отчете 4% ръст тази година, в сравнение с 8% през 2023 г., което подчертава предизвилателствата пред доставчиците на луксозни стоки.

Общите доставки на шампанско падат до 299 млн. бутилки през миналата година. Производителите са компенсирали по-малките количества с продажбата на по-скъпи марки, особено в чужбина, запазвайки приходите над достигнатите през 2022 г. рекордни 6 млрд. евро, според Comité.

От LVMH заявиха пред Bloomberg през септември, че търсенето на шампанско е отслабнало, най-вече за консумация у дома.

LVMH, която е най-големият производител на шампанско, притежава марки, като Moët & Chandon и Dom Pérignon. Подразделението за вина и алкохолни напитки на групата, част от което е и Hennessy Cognac, отчитат 7% спад на приходите за първите девет месеца на миналата година.

Това е и единственото подразделение на компанията, което отбелязва спад в приходите за този период.