Милиардерът, инвеститор и предприемач Франк Маккорт, известен най-вече като бивш собственик на бейзболния отбор Лос Анджелис Доджърс, е отправил оферта за закупуването на TikTok чрез инвестиционна група, която носи името Project Liberty.

Тя застъпва тезата, че потребителските данни трябва да бъдат собственост на потребителите, а не на технологични гиганти, като компанията-майка на TikTok ByteDance, Meta и Alphabet.

Project Liberty обяви през май 2024 г., че подготвя оферта. На 9 януари тази година групата съобщи, че вече е отправила официално предложение.

Маккорт и Project Liberty са подготвили офертата в партньорство с инвестиционната банка Guggenheim Securities, правната кантора Kirkland & Ellis и консорциум от инвеститори, сред които участникът в телевизионното риалити Shark Tank Кевин О‘Лиъри.

Стойността й в долари не беше обявена, но планът на Project Liberty ще изисква и дългово финансиране от “една от най-големите банки в САЩ.”

Маккорт е известен с критиките си към технологичните гиганти и най-вече към китайската TikTok.

През декември от консорциума му обявиха, че имат поети инвеститорски ангажименти на стойност над 20 млрд. долара. На 10 януари Маккорт заяви пред New York Times, че това е сумата, която той смята, че TikTok струва.

TikTok вероятно генерира по-малко от 15% от изчисляванията на 120 млрд. долара годишни приходи на ByteDance - компания, която Forbes оценява на над 230 млрд. долара.

От ByteDance не са обявявали публично, че са получили оферта и също така не са показвали индикации, че имат намерения да продават щатския си бизнес на TikTok, или ако е така - какво точно биха продали.

Междувременно, от TikTok определиха публикация на Bloomberg, в която се в твърди, че Китай обмисля продажба на дейността на компанията в САЩ на Илон Мъск, като "чиста измислица."

На 10 януари Върховният съд на САЩ излезе с устни аргументи, че подкрепя федералния закон, който забранява TikTok, освен ако не се отдели от ByteDance.

“Като запазим платформата работеща, без да разчитаме на настоящия алгоритъм на TikTok и избегнем забрана, милиони американци ще продължат да ѝ се наслаждават,” заяви Маккорт.

“Очакваме с нетърпение да работим с ByteDance, новоизбрания президент Доналд Тръмп и новата администрация за сключването на тази сделка.”

След като продаде Лос Анджелис Дождърс, Маккорт беше фокусиран през по-голямата част от настоящото десетилетие в инвестирането на получените близо 850 млн. долара от продажбата на отбора през 2012 г. посредством неговата компания McCourt Global.

Той вложи пари в спорт, недвижими имоти, технологии, медии и в инвестиционна компания, фокусирана върху частните кредити. През януари 2023 г. Маккорт се оттегли от поста главен изпълнителен директор на McCourt Global, за да се фокусира върху Project Liberty, но остава изпълнителен председател и 100% собственик.

Активите на Маккорт се оценяват на 1.4 млрд. долара, благодарение на което той попадна в класацията на милиардерите на Forbes за първи път през тази година. Състоянието му обаче е много далече от пазарната оценка на ByuteDance в размер на 230 млрд. долара.

Той планира да набере средства от фондации, дарения, пенсионни фондове и обществото като част от плана му да мигрира потребителските профили към протокол, който дава на потребителите по-голям контрол върху тяхната цифрова самоличност и данни, според Semafor.

Офертата за TikTok обаче може да се сблъска с конкуренция от страна на някои от технологичните гиганти, които Маккорт критикува.

Неговият дядо основава строителната компания McCourt Company в Бостън. Самият Маккорт завършва университета Джорджтаун със специалност икономика през 1975 г., преди да се върне в Масачузетс и да започне да се занимава с имоти в Бостън през 80-те години.

Той опитва да купи любимия си бейзболен клуб Бостън Ред Сокс през 2001 г., но губи наддаването. Няколко години по-късно използва 24 акра земя на крайбрежието в Бостън като обезпечение, за да придобие Лос Анджелис Доджърс на цена от 371 млн. долара през 2004 г.

Противоречивото му управление на клуба, което включва обвинения във финансови злоупотреби и укриване на данъци, приключва с това, че тимът подава заявление за фалит през 2011 г.

Маккорт продава Доджърс за 2.2 млрд. долара през 2012 г., което по онова време е най-голямата сделка за спортен клуб, от което печели чисто около 850 млн. долара след данъци и скъп развод.

Междувременно, Маккорт е продал по-голяма част от имотите си в Бостън, основно през 2006 г., и започва да диверсифицира своите инвестиции. Сега в имотния му портфейл има сгради в Тексас, Калифорния и Лондон (McCourt Global продаде дял в проект в Маями за 363 млн. долара през 2022 г.)

Милиардерът продължава да инвестира и в спорт. През 2014 г. McCourt Global купува 50% от конното състезание Global Champions League and Tour, като впоследствие продава дела си през 2022 г.

Четири години след продажбата на Доджърс, Маккорт купува френския футболен клуб Олимпик Марсилия за около 50 млн. долара. След това инвестира сериозно в клуба, който генерира над 200 млн. долара приходи през сезон 2021-2022, въпреки че отчита загуби за стотици милиони, след като Маккорт го купува, информира Athletic.

Приблизително по същото време Маккорт основава инвестиционната компания MGG Investment Group, чиито активи под управление нарастват от 300 млн. долара през 2016 г. до 5.6 млрд. долара през 2023 г.

Маккорт дарява на своя университет Джорджтаун два пъти по 100 млн. долара през 2013 и през 2021 г.

През 2021 г. той решава да създаде Project Liberty, за да помогне на хората да имат по-голям контрол над своите данни и цифрови самоличности, според нейния президент и настоящ главен изпълнителен директор Томайка Тилеман.

До момента технологичното подразделение на Project Liberty работеше по нещо, наречено Децентрализиран протокол за социални мрежи (DSNP) - протокол с отворен код, който би позволил на потребителите да притежават своите данни и да ги свързват между отделните платформи.

Маккорт оприличава DSNP като начина, по който един и същи телефонен номер работи с различни мобилни оператори, но конкретен телефонен номер е обвързан с конкретен потребител.