Поскъпването на долара в последно време би могло да облагодетелства и да навреди на Европа, твърдят анализатори.

Пазарни наблюдатели очакват по-нататъшно поевтиняване на основните валути в блока през 2025 г. с встъпването в длъжност на президента на САЩ Доналд Тръмп и на фона на продължаващата икономическа несигурност.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от няколко други основни валути, нарасна до най-високото си ниво от повече от две години в понеделник, след публикуваните в петък данни за пазара на труда в САЩ, които бяха по-добри от очакваните.

По-рано днес индексът отстъпваше с 0.3% до 109.59. Ден по-рано той нарасна до 110 пункта, или най-високото му ниво от ноември 2022 г.

С поскъпването на зелените пари европейските валути поевтиняха до многогодишни дъна. Еврото се понижи с 0.4% до 1.0199 долара вчера, което беше най-ниското му ниво от август 2022 г. Европейската валута се търгува почти без промяна днес.

Междувременно, британският паунд, който вече беше подложен на натиск в последните седмици заради нарастващата доходност по британските държавни облигации и опасенията относно местната икономика, поевтиня с 0.8% и се търгуваше при 1.2125 спрямо долара вчера, което беше най-ниското ниво от началото на 2023 г. По-рано днес английската валута се търгуваше почти без промяна.

Щатският долар вероятно ще остане скъп с встъпването отново в длъжност на щатския президент Доналд Тръмп, като европейските валути трудно набират инерция, казва пред CNBC Барош Савицки, пазарен анализатор в Conotoxia.

“Очаквам с голяма вероятност пазарите да се държат по подобен начин както по време на първия мандат на Тръмп — резки, волатилни движения, но без някакви силни тенденции, така че щатският долар вероятно ще остане скъп в краткосрочен план,” казва той.

В по-дългосрочен план, Савицки прогнозира, че доларът може да тръгне надолу - особено на фона на индикациите за лихвената политика на Федералния резерв. Той отбелязва, че това обаче не гарантира добри новини за европейските валути.

“Следващите няколко тримесечия ще са трудни и за еврото, и за паунда, които може да не успеят да привлекат инвеститори и капиталови протоци заради факта, че са силно повлияни от вероятността за търговски войни и несигурност. Очакваме еврото да се търгува на ниво от 1.05 долара в края на годината, а британският паунд при 1.25. Така че за европейските валути няма да има реална почивка.”

Победители и губещи

Джордж Саравелос, ръководител FX изследвания в Deutsche Bank, казва, че е песимист по отношение на еврото и паунда. Неговият екип прогнозира еврото да се търгува в диапазона 0.95 - 1.05 долара тази година, като потенциалните мита на Тръмп са един от рисковите фактори.

За една европейска валута обаче Саравелос има положителна прогноза. “Ние сме оптимистично настроени по отношение на швейцарския франк,” казва той.

“Очакваме Централната банка на Швейцария да продължи да облекчава паричната политика, но тъй като нулевата долна граница скоро ще бъде достигната, темпът на облекчаване на понижение на лихвите, в сравнение с останалата част от света, ще трябва да се забави.”

Той допълва, че швейцарският франк се търгува в средата на петгодишния си рейндж и че новата щатска администрация “вероятно няма да е толкова добре настроена към валутна интервенция.”

През 2020 г., по време на първия мандат на Тръмп, САЩ обвини Швейцария, че целенасочено обезценява своята валута спрямо долара, което беше отречено. Според Саравелос:

“Малко вероятно е Централната банка на Швейцария да се съпротивлява агресивно на силата на франка.”

Алекс Кинг, бивш валутен трейдър и основател на платформата за лични финанси Generation Money, казва пред CNBC, че нарастващата стойност на долара води до последици за няколко европейски валути. Във Великобритания, например, може да се стигне до ново нарастване на цените.

“Силният долар оскъпява вноса на енергийни продукти, тъй като Обединеното кралство е нетен вносител, като тук влиза и вносът на щатски втечнен природен газ (LNG) и петрол. Това би могло да покачи инфлацията в идните месеци, което да засили настоящите инфлационни опасения заради евентуалните щатски мита.”

Това може да постави британската икономика в несигурно положение, тъй като Централната банка на Англия “няма много свободни ходове за смекчаване на по-високата инфлация” - на фона нарастващата доходност по държавните облигации, упоритата инфлация и увеличаващите се разходи за заплати.

“От друга страна, Великобритания има търговски излишък със САЩ, така че това потенциално е добра новина за британските износители, чиито продукти стават относително евтини за щатските вносители,” допълва той.

По същия начин, Германия също стана значителен вносител на щатски LNG в последните години, допълва Кинг, така че по-евтиното евро би могло да повиши енергийните разходи, като производственият сектор на страната вероятно ще бъде засегнат най-силно.

“Много германски производители изпитват затруднения с по-високите енергийни разходи, така че евентуални бъдещи увеличение биха могли да предизвикат хаос.” 

Ако говорим за потенциален победител в Европа, Кинг казва, че Норвегия би могла да се облагодетелства от скъпия долар. По-рано днес норвежката крона поскъпваше с 0.2% спрямо долара.

“Норвегия е малък по размер европейски играч, но ще се облагодетелства от силния долар, тъй като е основен износител на петрол. Основният й износ е ценообразуван в долари, което ще увеличи постъпленията й. В същото време, огромният норвежки държавен инвестиционен фонд има значителна експозиция към деноминирани в долари активи, чиято стойност би трябвало също да нарасне.”