"Годината на ефективността" за големите технологични компании може и да приключи, но съкращенията в Google и Amazon в последно време дадоха индикации, че компаниите ще продължат да закриват работни места през 2024 г., докато в същото време инвестират сериозно в генеративния изкуствен интелект (AI).

Анализатори и експерти от индустрията смятат, че съкращенията ще бъдат по-малки и по-таргетирани през тази година, като компаниите, които се надпреварват да наваксат в сферата на AI, е по-вероятно да предприемат подобни ходове, за да компенсират милиардите долари, които харчат за технологията.

Alphabet намекна през миналата седмица, че планира да инвестира в "най-големите си приоритети", като компанията майка на Google освободи около 1 000 служители в различни подразделения, в това число подразделението за гласовия ѝ асистент и екипа, отговарящ за Pixel и Fitbit.

Дори и рекламният ѝ бизнес не беше пощаден, като вчера стана ясно, че там също се закриват стотици работни места.

През миналата седмица Amazon.com освободи неколкостотин служители, в това число и в сферата на стрийминга. Стотици работни места също така се закриват в лайв стрийминг платформата Twitch и подразделението за аудиокниги Audible.

Като цяло, технологичните компании са съкратили над 7 500 служители досега през януари, според уебсайта Layoffs.fyi.

"Никоя компания не иска да изостава от AI революцията и всичките те си гарантират, че разполагат с тези възможности и те са техен приоритет, дори и това да е за сметка на други инициативи," казва Гил Лурия, анализатор в D.A. Davidson & Co.

Google и Amazon инвестират агресивно в своите AI проекти. Google, която се опитва да скъси разликата с Microsoft в AI надпреварата, представи през миналия месец дългоочаквания си модел Gemini, докато Amazon разработва модел с кодово име Olympus, който да се конкурира с модела GPT-4 на компанията OpenAI, която стои зад ChatGPT.

Въпреки всичко, общият брой на освободените служители се очаква да е много по-малък, в сравнение с големите съкращения от миналата година, тъй като разходите за технологии се увеличават на фона на по-стабилната икономика.

Технологичният сектор закри 168 032 работни места през 2023 г. и беше с най-голям брой съкращения от всички индустрии, според доклад на Challenger, Gray and Christmas от този месец.

Технологичните гиганти, като Alphabet, Microsoft, Amazon и Meta, закриха десетки хиляди работни места, а главният изпълнителен директор на Meta Марк Закърбърг определи 2023 като "Година на ефективността".

"Не мисля, че ще се случи нещо подобно. Миналата година технологичните компании се освобождаваха от всичките тези служители, които наеха по време на пандемията," казва анализаторът в GlobalData Беатриз Вале.

"AI поражда много динамика, но това означава единствено, че технологичните компании ще променят своите приоритети по отношение на наемането на служители," допълва той.

Някои технологични компании предлагат високи заплати за позиции, свързани с AI, като през миналата година стана ясно, че приложението за запознанства Hinge търси вицепрезидент, отговарящ за изкуствения интелект, с базова годишна заплата от до 398 000 долара и че Amazon предлага заплата от 340 300 на старши мениджър Приложни науки и генеративен AI.

Разходите се очаква да засилят очакванията на инвеститорите относно възвръщаемостта от генеративния изкуствен интелект, но при повечето компании ще е необходимо по-дълго време, за да се изплатят тези инвестиции, смятат анализатори и експерти.

Засега само Microsoft и гигантът в производството на чипове Nvidia се очертават като големите победители от AI бума.

Исторически данни показват, че може да е необходимо десетилетие или повече, преди компаниите да генерират печалби от нови технологии, казва Даниел Кюм, асистент по мениджмънт в бизнес училището на Колумбийския университет.  

"Въпросът е дали този път с AI e по-различно? Аз съм песимист, но много умни хора смятат, че този път срокът ще е по-малък," казва той.