Преди броени дни Tesla и Volvo обявиха, че временно ще спрат производството в своите заводи в Белгия и Германия заради липсата на основни производствени компоненти. 

Американският производител на електромобили Tesla, който ще спре производството за две седмици, обяви, че значително по-дългите срокове за транспортиране създават недостиг по веригите за доставка.

Прекъсването на работата на автомобилната индустрия е само един  от примерите за дефицитите и закъсненията, които се наблюдават в резултат на две едновременни кризи – изменението на климата и геополитиката.

Те засягат транспорта на стоки и в крайна сметка - ще повлияят на тяхната цена, пише Fast Company. 

Как сушата в Панама и атаките в Червено море създадоха "перфектната буря"? 

Два от най-важните морски маршрута в света в момента са компрометирани. От ноември насам Панамският канал трябваше да намали трафика на кораби с 40% поради тежката суша, която се отразява на нивото на водата в шлюзовете.

Съвсем наскоро Суецкият канал, откъдето обикновено преминават 30% от глобалните контейнери, се превърна в бойно поле, след като йеменската бунтовническа групировка на хутитите засили атаките срещу кораби, преминаващи през Червено море. 

"Това са два отделни въпроса, но взаимодействието между тях със сигурност засяга логистиката и транспорта на глобално ниво", коментира пред изданието Араш Азадеган от Rutgers Business School. 

Когато само Панамският канал имаше проблеми, Суецкият можеше да компенсира част от тях. Сега ситуацията вече е много по-тежка. 

"Ако нараните лявата си ръка, дясната ви ръка трябва да е на разположение, за да поеме повече работа“, казва Азадеган. Това важи в особена степен за по-големите организации с бази по целия свят.

Ако един автомобилен завод не може да доставя от Бразилия, например, собственикът му може да увеличи производството си в Индия.

Но сега големите корабни компании са принудени изцяло да променят маршрутите си. Датският корабен гигант Maersk започна да използва някои железопътни маршрути за отклонение от Панамския канал.

В района на Суец нещата се променят с всеки изминал ден. Докато няколко компании все още изпращат кораби през Червено море, повечето ги отклоняват около африканския континент.

Пренасочването около нос Добра надежда в южния край на Африка добавя 3500 морски мили и минимум 10 дни, натрупвайки разходи за гориво, екипажи, транспортни контейнери и застраховки.

В различните индустрии - от автомобилното производство и търговията на дребно до зърнените храни, солта и петрола, вече има признаци на недостиг, забавяния и скокове в цените.

Ikea каза, че има недостиг на някои продукти, Target съобщи за удължено време за доставка от Индия и Пакиста, а Abercrombie & Fitch заяви, че ще премине към въздушен транспорт.

Danone съобщи за забавяне на времето за транзит, докато Shell предупреди, че временно е спрял доставките си в Червено море.

Докато компаниите и техните партньори за доставка засега поемат по-високите разходи, с течение на времето те ще започнат да се увеличават по цялата верига на доставки и, в крайна сметка, ще достигнат до потребителите.

Азадеган посочва икономически принцип, известен като "ефекта на камшика" - малка промяна в началото на веригата за доставки причинява много по-изразени ефекти в нейния край. 

"Така че, ако сте доставчик на доставчик на доставчик, всяка незначителна корекция в търсенето ще ви засегне повече“, ояснява той. 

Автомобилните компании отново са добър пример. Ако им липсват гуми, производството страда. Но ако на производителите на гуми липсва каучук, тяхното производство също страда.

Точно като Tesla и Volvo, производителят на гуми Michelin заяви, че ще спре дейността си в испанските заводи поради недостиг на каучук.

Какво е решението?

Нада Сандърс, професор по управление на веригата за доставки в Североизточния университет, смята, че тези кризи няма да бъдат решени скоро. 

"Това е много по-сериозно, отколкото се оценява. Мисля, че това ще има реално въздействие върху потребителите за сравнително кратко време“, прогнозира тя. 

Сандърс казва, че прекъсванията, наблюдавани по време на пандемията от COVID-19, помагат да се предскажат предстоящите ефекти. Те допринесоха за скока на инфлацията, тъй като търсенето значително изпревари предлагането.

Дори блокирането на Суецкия канал през 2021 г. само за шест дни причини щети за около 60 милиарда долара и забави доставката на голямо разнообразие от стоки - от чипове до градински джуджета.

Подобно на пандемията, настоящите кризи нямат ясни решения. Конфликтът с хутитите е свързан с войната между Израел и Хамас. Бунтовническата групировка започна атаките си в отговор на широкомащабното нахлуване на Израел в ивицата Газа.

Американските и британските въздушни удари досега не са възпрели подкрепяните от Иран хутити и биха могли да послужат за засилване на конфликта.  

Междувременно, сушата в Панама продължава, намалявайки броя на корабите, които могат да преминат през канала. В резултат на това избухнаха истински "войни за наддаване", за да се реши кои компании могат да влязат в лимита.

Смята се, че сушата е причинена от най-лошия Ел Ниньо в новата история и с изострянето на промените в климата подобни бедствия ще продължават да сеят хаос по морските маршрути.

За Сандърс най-важният извод е колко решаващи са тези няколко маршрута за цялата световна икономика и могат ли да се намерят алтернативни маршрути за корабоплаване.

От десетилетия различни предложения включват разширяване на Панамския канал или изграждане на нови корабни и железопътни алтернативи в други страни от Латинска Америка.

Всеки от тези проекти би бил дълъг, трудоемък и скъп и може да има затруднение в привличането на инвестиции и политическа подкрепа, след като настоящата криза бъде забравена. 

Икономистите се тревожат, че самодоволството, настъпило след пандемията, ще се повтори.  "Опасявам се, че тези уроци не са научени", казва Нада Сандърс.