Европейските компании не са имали от години толкова ниска летва пред себе си по отношение на очакванията за техните печалби - не на последно място и поради силно усложнената геополитическа и макроикономическа обстановка.

Но инвеститорите може да възнаградят само онези, които успеят да защитят маржовете си на печалба.

Анализ на Bank of America сочи, че за трите месеца до края на декември 2023 г. броят на компаниите, очакванията за чиято печалба са били занижени, е най-големият през последните три години.

Пандемията и войната в Украйна, както и хаосът, които те причиниха на глобалната търговия и цените на суровините, повишиха инфлацията до невиждани от десетилетия нива, което принуди централните банки да вдигнат лихвите, засягайки потребителите и индустрията, но повишавайки маржовете на печалба на компаниите.

Сега тези ефекти отслабват, темпът на растеж на глобалната икономика се забавя, а светът е едно волатилно място. По тази причина, през настоящия отчетен сезон всичко ще се сведе до това кои компании ще успеят да запазят маржовете си на печалба и кои не.

Нетните маржове на печалба на компаниите от борсовия индекс STOXX 600 достигнаха върховите 16.1% през първото тримесечие на 2023 г., но се очаква да са паднали до 10.1% през четвъртото тримесечие, според данни на LSEG.

Има обаче някои сектори, в които се очаква маржовете да устоят, като прогнозите са за ръст през четвъртото тримесечие при цикличните акции, нецикличните акции, акциите на финансовите и промишлените компании.

Несигурността се засилва от нападенията срещу кораби в Червено море, което удвои цените на превозите на товари, забави доставки и принуди някои автомобилни компании да спрат временно производството. Това предизвика опасения от ново повишение на инфлацията.

"Ще видим кои компании ще успеят да запазят цените си високи, без да отчетат голям спад в обемите във време, в което икономическата среда също се забавя," казва Жулиен Лафарг, старши анализатор в Barclays Private Bank.

"За компаниите ще е по-трудно да впечатлят, не непременно защото очакванията са особено високи, а защото е много по-трудно една компания да впечатли," казва той. "Трябва да го покажете чрез вашия бизнес модел."

Печалбите за четвъртото тримесечие се очаква да се понижат със 7.1%, в сравнение със същия период на 2022 г., докато прогнозите за приходите са за спад от 4.8%, според данните на LSEG.

Това би означавало трето поредно тримесечие с отрицателен ръст на печалбата.

Някои от ключовите компании, които ще обявят резултатите си тази седмица, са производителите на чипове ASML и STMicro, германската технологична група SAP и лидера в сферата на луксозните стоки LVMH.

След повишението от миналата година (паневропейският индекс STOXX600 нарасна с над 10% за последните два месеца на годината) и на фона на скромните очаквания, анализатори твърдят, че са необходими силни печалби, за да се стимулират още положителни резултати.

"За да бъде подкрепено повишението от миналата година, компаниите ще трябва да предоставят печалби," казва Ричард Салданя, фонд мениджър в Aviva Investors.

Геополитиката с войните в Украйна и Газа и много избори през 2024 г. са едно от предизвикателствата, с които компаниите трябва да се справят.

Нападенията на бунтовниците хутити срещу кораби в Червено море затрудниха търговията между Азия и Европа, принуждавайки транспортните компаниите да заобикалят покрай южния край на Африка.

Британският търговц на дребно Next и френската компания за хранителни продукти Danone са само две от компаниите, които предупредиха за продължително нарушаване на дейността, докато Volvo Car и Michelin временно спряха дейността си в някои европейски заводи поради забавяния.

"На фона на силната зависимост от все още слабата производствена икономика и продължаващите смущения в глобалната търговия от няколко различни източника, е трудно човек да бъде особено оптимистично настроен," казва Линдзи Джеймс, инвестиционен анализатор в Quilter Investors.

Способността на компаниите да вдигат цените ще е от съществено значение за инвеститорите, предвид факта, че икономическият растеж е по-слаб, потребителите са похарчили спестяванията си от пандемията и трябва да се справят с високи лихви и все още висока инфлация.

Друг проблем може да дойде от високите лихвени проценти. На пазарите е отразено напълно понижение на лихвите с 25 базисни пункта през март от страна на Европейската централна банка (ЕЦБ).

Силната съпротива от страна на някои ръководители, плюс доказателства, че процесът на дезинфлация се оказва нестабилен, обаче накара трейдъри да намалят тази вероятност до едва 20%.