Две от водещите компании за потребителски стоки в света - Danone и Nestle, обявиха, че ще забавят темповете на повишение на цените през 2024 г., след като поскъпването в последните две години накара потребители да търсят по-евтини алтернативи на основни стоки, като кисело мляко и кафе.
От Danone, която притежава марки, като водите Evian и Badoit и киселото мляко Activia, обаче предупредиха, че цените ще продължат да нарастват, изтъквайки като причина необходимостта от компенсиране на разходите за труд и транспорт.
Двете компании се присъединяват към британския си конкурент Unilever, която също заяви през този месец, че ръстът в цените ще започне да се забавя.
Индустрията на пакетираните стоки тормози купувачите с по-високи цени от повече от две години, изтъквайки като причини увеличението на производствените разходи, които започнаха с пандемията от COVID-19 и се изостриха с руската инвазия в Украйна.
Всичко - от слънчогледовото олио до товарните превози, поскъпна, което се отрази на глобалните вериги на доставки, подклаждайки продължителната криза с разходите на живот.
"Не сме виждали подобен скок в инфлацията от 1973-1974 г.," заяви главният изпълнителен директор на Nestle Марк Шнайдер. Швейцарската компания е най-големият производител на пакетирани храни в света.
Инвеститори и анализатори изразиха опасения, че компаниите вдигат цените прекалено много и препоръчаха да се фокусират повече върху маркетинга и иновациите, тъй като притесненията относно разходите за живот помагат на по-евтините собствени марки на търговците на дребно да крадат пазарен дял.
По-високите цени оказаха своето влияние върху способността на големите марки да се конкурират, а главният изпълнителен директор на Unilever Хайн Шумахер заяви по-рано през месеца, че "конкурентоспособността на компанията остава разочароваща".
През настоящото тримесечие обаче фирмите заявиха, че цените ще нарастват с много по-бавни темпове през 2024 г.
От Nestle очакват по-малък органичен растеж от около 4% през 2024 г. и "умерено увеличение" на маржа на търговската оперативна печалба. Този марж беше 17.3% през 2023 г., нараствайки с 40 базисни пункта в постоянна валута.
Главният изпълнителен директор на Danone Антоан дьо Сент-Африк беше по-премерен, като заяви, че "живеем в свят на забавяща се инфлация", но въпреки това все още има "волатилност".
"Очакваме да имаме ценови компонент в нашия растеж, който ще се различава по региони," каза Сент-Африк.
"Ще продължим да сме свидетели на инфлация през 2024 г. Бих казал, че тя ще се върне на нормални нива, с което имам предвид между 2.5 и 3%", заяви по-рано през месеца Шумахер от Unilever.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Amazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 13 минЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 22 минНадеждата на Европа в производството на батерии за електромобили обяви фалит
преди 26 минКакво представлява дефлацията и по-лоша ли е от инфлацията?
преди 1 часЦената на биткойна докосва $100 000
преди 1 часНовата кадастрална система тръгва до края на годината
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgБългария ще научи своя съперник в Лига на нациите
dsport.bgПред Спалети се откри шанс да промени каноните на защитната игра
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествените заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg