През 2018 г. Матийо Рийф - продуктов мениджър в GoPro, се сблъсква с проблем. Той трябва да създаде визуални елементи за най-новото приложение за редактиране на видеа на производителя на камери, а неговият дизайнер е в отпуск.

Разочарован, той прекарва следобеда във Photoshop. По същото време в другия край на офиса AI екипът на компанията автоматизира елементи от редактирането на снимки като част от вътрешно проучване.

Тогава се заражда идея. “Не можем ли да предоставим това на всички, които редактират снимки на телефона си,” казва Рийф пред Forbes.

Това го кара да напусне GoPro и да основе Photoroom, която предлага софтуер за редактиране на снимки, базиран на изкуствения интелект (AI).

30-те милиона активни потребители на стартъп компанията варират от производители на бижута в Кения през продавачи на модни стоки в Poshmark до собственици на ресторанти с присъствие в DoorDash и Wolt.

От създаването на Photoroom през 2019 г. потребителите на приложението са редактирали над 5 млрд. изображения, използвайки го, за да подобрят своите визии, като добавят генерирани от AI фонове, подобряват резолюцията и генерират продуктови снимки от нулата.

“Осъзнахме, че това не е проблем на продуктов мениджър в GoPro, а проблем на около половин милиард души, като хора, които продават всеки ден или всяка седмица и имат нужда от добра фотография, за да го правят,” казва Рийф, който продава своя предишен стартъп на GoPro през 2016 г.

От Photoroom обявиха тази седмица, че са набрали 43 млн. долара финансиране при оценка от 500 млн. долара. Базираната в Лондон Balderton Capital и подкрепената от главния изпълнителен директор на LVMH Бернар Арно Aglaé Ventures са основните инвеститори.

С новия рунд набраните от Photoroom средства вече възлизат на 64 млн. долара. С над 150 милиона изтегляния на приложението и своя бизнес модел, базиран на абонаменти, парижката стартъп компания е преминала границата от 50 млн. долара годишни периодични приходи, казва Рийф.

Photoroom също така привлече вниманието на марки, като Netflix, Lionsgate и Warner Bros, които използваха приложно-програмния интерфейс (API) на стартъпа, за да рекламират филми и предавания, сред които и „Барби“.

През октомври 2023 г. Photoroom си партнира със звукозаписната копания Republic Records за създаването на персонализиран генератор на селфита за албума на Тейлър Суифт "1989". Милиони души са използвали генератора, за създадат обложка на албума със собственото си лице.

Photoroom набира инерция през 2020 г., когато е приета в инкубатора Y Combinator. По време на пандемията предприемачи се втурват да създават онлайн каталози на своите продукти, а без достъп до фотографи и професионални фото студиа, те се насочват към приложения за редактиране на снимки, като Photoroom.

Още преди инструментите с генеративен AI да започнат да се използват масово, най-популярните инструменти на стартъп компанията позволяват на потребителите да премахват нежелани предмети, както и да замъгляват фонове.

С напредването на AI технологиите през 2023 г. компанията започна да предлага генерирани изцяло от AI фонове, като сега това е най-използваният инструмент в приложението.

Компанията пусна и собствен модел на име Photoroom Instant Diffusion, чиято скорост е нараснала с 40% и той е по-бърз от редица конкурентни приложения - необходима му е само 1 секунда, за да генерира изображение от нулата.

Моделът е обучен върху подбрана база данни от милиони изображения, някои от които са взети от доставчици, а други са купени директно от творци.

“Основната разлика при този модел е скоростта. Нашите потребители искат да пестят време, те имат натоварен начин на живот и компании и ние им позволяваме да генерират фонове и изображения изключително бързо,” казва Елиът Андрес, съосновател и главен технологичен директор на Photoroom.

Рийф и Андрес, които се запознават чрез свои бивши колеги, казват, че от началото са се сблъсквали с технически предизвикателства, докато са се опитвали да подобрят качеството и точността на своя AI модел.

В повечето случаи собствениците на компании не искат детайлите по техния продукт да се променят при редактиране на изображение. Те искат само фонът да бъде освежен, казва Андрес.

Понякога обаче AI не може да различи правилно предния план и фона и променя малки детайли и по самия продукт.

Рийф казва, че планира да използва новото финансиране за подобряване на технологията, като инвестира в повече графични процесори (GPU) и данни за обучаване на AI модела, както и за увеличаване на служителите, които в момента наброяват 60.

“Нашата мисия е да направим снимки на ниво Nike или LVMH достъпни за всеки човек по света,” казва Рийф.