Калифорнийският стартъп с българско участие Varda Space Industries се превърна в третата частна компания в света, успяла да върне на земята невредим товар от космоса, съобщава Space.com.
Капсулата от мисията W-1 на Varda Space Industries кацна в северната част на щата Юта миналата седмица, като свали на Земята кристали от антивирусно лекарство, "отгледани" в орбита.
Успехът прави Varda едва третата компания, извадила непокътнат космически кораб от орбита. Другите две са аерокосмическите гиганти SpaceX (с апарата Dragon) и Boeing (с капсулата Starliner).
Един от основателите на Varda Space Industries е българинът Делят Аспарухов. "Отне ни 1128 дни, но успяхме. И ще го правим отново и отново. Ще установим първата индустриална галактическа империя”, написа той в социалната мрежа X след успешното приземяване на капсулата.
holy fucking shit we did it
— delian (@zebulgar) February 21, 2024
it took 1,128 days but we did it
and we're going to do it again and again
and establish the first industrial celestial empire https://t.co/NxsucE6peq
Varda планира да бъде основен играч в сферата на т. нар. орбитално производство. Според компанията, този вариант предлага някои сериозни предимства.
"Обработката на материали в микрогравитация или почти безтегловни условия, каквито има в космоса, предлага уникална среда, недостъпна чрез наземна обработка.
Тези ползи произтичат основно от липсата на сили на конвекция и седиментация, както и способността да се формират по-съвършени структури поради липсата на гравитационни напрежения“, се посочва в уебсайта на компанията.
Some photos from our team's recovery of W-1:
— Varda Space Industries (@VardaSpace) February 22, 2024
(1) W-1 chute catching in the wind
(2) / (3) Recovery team getting the capsule ready for transport
(4) Capsule transport in a sling under a recovery helicopter pic.twitter.com/qdfgKMEDTc
Мисия W-1 дава на компанията шанс да тества продуктите си в реални условия. Конусовидната капсула с ширина от около метър, интегрирана в космическия кораб Rocket Lab Photon, който осигурява захранване, задвижване, навигация и други услуги, излетя през юни 2023 г. в мисията за споделено пътуване Transporter-8 на SpaceX.
Капсулата съдържаше материалите, необходими за отглеждане на кристали на ритонавир - антивирусно лекарство, използвано за лечение на СПИН и хепатит С.
Видът на товара е избран неслучайно, тъй като фармацевтичните продукти са едни от тези, които биха предложили най-висока стойност за евентуална космическа производствена индустрия.
Първоначалните планове на компанията предвиждали кристалите да бъдат върнати у дома само след месец или два в орбита.
Но операцията се проточила заради проблеми с получаването на необходимото одобрение за повторно влизане в атмосферата от Федералната авиационна администрация на САЩ и американската армия, която управлява целевите зони за кацане - тестовия и тренировъчен полигон в Юта и съседния полигон Dugway Proving Ground, и двата от които са западно отСолт Лейк Сити.
Here's a video of our capsule ripping through the atmosphere at mach 25, no renders, raw footage: pic.twitter.com/ZFWzdjBwad
— Varda Space Industries (@VardaSpace) February 28, 2024
Космическият апарат Rocket Lab Photon не е създаден за връщане към Земята, така че по-голямата част от него вероятно е изгоряла, но капсулата W-1 оцелява при огненото си пътуване през земната атмосфера.
"Флаконите с ритонавир на борда на космическия кораб ще бъдат изпратени до нашите сътрудници Improved Pharma за характеризиране след полета.
Освен това данните, събрани през целия полет на капсулата, включително и частта, в която достигнахме хиперзвукови скорости, ще бъдат споделени с военновъздушните сили и НАСА по договор, който Varda има с тези агенции", уточняват от компанията.
Изпълнителният директор и съосновател на Varda Уил Бруи публикува видео в X, направено от борда на капсулата W-1, в което може да се види как космическият кораб Photon Rocket Lab пада на Земята, след като капсулата се е отделила за обратното си пътуване.
You can see a @RocketLab Photon out the window! Big thank you to your team, @Peter_J_Beck, for turning a satellite into a home for the last 8 months and capping it off with a successful multi-day maneuver operation. One for the books. pic.twitter.com/KM3JWexwYE
— WillBruey (@WillBruey) February 22, 2024
Varda Space Industries е основана през 2020 г., но бързо се превръща от идея в компания с над 100 милиона долара първоначално финансиране, фабрика с площ от от 6300 квадратни метра и сателит в космоса. За компанията вече работят близо 100 служители.
Според Делян Аспарухов, сделките на Varda с фармацевтичните компании ще се основават на получаване на възнаграждения в бъдеще - ако изследванията дадат добър резултат, компанията може да събира средства от продажбите на лекарствата за даден период от време.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, за да направите банята си да изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg