На днешната дата - 1 март, през 2003 г. е създадена Комисията за финансов надзор. Тя е независима от изпълнителната власт институция и за своята дейност се отчита пред Народното събрание на страната.  

Комисията е основният регулатор на финансовата система извън банковия сектор, който се контролира от Българската народна банка.

До 2003 г. функционират Държавна комисия по ценните книжа, Държавна агенция за осигурителен надзор и Агенция за застрахователен надзор, като след това дейността на трите агенции е обединена под шапката на Комисията за финансов надзор. 

С какво се занимава КФН?  

Основна мисия на институцията е да съдейства с юридически, административни и информационни средства за поддържане на стабилност и прозрачност на небанковата финансова система в България, както и да защитава интересите на инвеститорите, застрахованите и осигурените лица.

Правомощията на комисията включват възможност за законодателна инициатива, предварителен контрол при допускане на участници на пазара чрез лицензионен режим, контрол на дейността на пазарните участници и право да налага санкции при установяване на нарушения.

Регулирането на дейността на участниците на пазара е съобразено с европейските норми и практики. Българското законодателство в областта на капиталовия пазар, застраховането и допълнителното пенсионно осигуряване е хармонизирано с основните европейски директиви и регламенти. 

Каква е структурата на комисията? 

Структурата на Комисията за финансов надзор е разпределена в три основни управления - Надзор на инвестиционната дейност, Застрахователен надзор и Осигурителен надзор. 

Първото от тях се занимава с регулацията на капиталовия пазар, публичните дружества, инвестиционните посредници и инвестиционните фондове.

Второто е фокусирано върху надзора на застрахователните компании, а третото - върху дейността на дружествата за частно пенсионно и здравно осигуряване. 

Ръководството на КФН се състои от петима членове - председател, трима заместник-председатели (по един за всяко от управленията) и един член, подпомагащ политиката и по анализ и оценка на рисковете на финансовите пазари, усъвършенстване на надзорната практика и защита интересите на инвеститорите, застрахованите и осигурените лица.

Мандатът на председателя и на останалите членове на комисията е шест години.  

Настоящият председател на КФН, който заема поста от 2019 г., е Бойко Атанасов, а негови предшественици са Апостол Апостолов (2003 – 2009 г.), Петър Чобанов (2009 – 2010 г.), Стоян Мавродиев (2010 – 2016 г.) и Карина Караиванова (2016 – 2019 г.). 

Каква информация се публикува от КФН? 

Освен регулаторната дейност, която извършва, Комисията за финансов надзор публикува редовна статистика за капиталовия, застрахователния и осигурителния пазар.

Тя включва информация за активите на застрахователните, осигурителните и инвестиционните компании, финансовите им резултати и тяхната доходност. 

На сайта на комисията могат да се правят и различни справки, например дали дадено моторно превозво средство има сключена застраховка "Гражданска отговорност". 

Комисията публикува и пълни списъци с лицата и фирмите, които имат право да предоставят различни финансови услуги - застрахователни брокери, инвестиционни посредници и консултанти, пенсионни фондове и други.