
Планината Фуджи - обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО и икона на Япония, въвежда нови правила за посетителите, на фона на опасения за пренаселеност.
Задръствания от хора; подножия, затрупани с боклук; както и неподходящо облечени туристи – някои опитващи се да се изкачат до върха със сандали, са сред проблемите, които тормозят най-посещаваната планина в света.
За да облекчи натоварването, правителството на префектура Яманаши, което управлява Фуджи, гласува тази седмица въвеждането на входна такса от 2000 йени ($13) на посетител, съобщава CNN.
„Чрез насърчаване на цялостни мерки за безопасност при изкачване на Фуджи, ще гарантираме, че планината - съкровище на света, ще бъде предадена на бъдещите поколения“, казва губернаторът на префектурата Кутаро Нагасаки.
„За да съживим традиционното планинско катерене от подножието, ще предложим подробно разбиране за културите Фуджи-ко и Оши, които подкрепят поклонението на планината. Целим да свържем тези култури с туристите, тъй като те се коренят в ценностите на религията,“ допълва той.

Тошиаки Касаи от отдела за световно наследство на префектура Яманаши казва пред CNN, че местните власти ще налогат и дневен лимит от 4000 туристи.
Освен това ще има нови водачи, които ще се грижат за безопасността на и около пътеките. Те ще информират катерачите, когато нарушават етикета в планината, като например спят отстрани на пътеката, палят огън или носят грешно облекло.
Въпреки че Касаи не използва термина „прекомерен туризъм“, през последните години стана ясно, че твърде много високата посещаемост причинява проблеми на 3776-метровата планина.
Според данни на префектурата, пет милиона души са изкачили Фуджи през 2019 г., което е ръст с три милиона спрямо 2012 г.
„Свръхтуризмът – и всички последствия от него, като боклук, нарастващи емисии на CO2 и безразсъдни туристи, е най-големият проблем, пред който е изправен Фуджи“, заяви Масатаке Изуми, служител на правителството на префектура Яманаши, пред CNN Travel миналата година.
През 2023 г. доброволец на име Томойо Такахаши каза пред CNN, че ще иска от посетителите доброволно да платят 1000 йени (7.50 долара) за поддръжка на планината.
„Не всеки плаща 1000 йени и това ме натъжава. Трябва да има много по-висока задължителна входна такса, така че да идват само посетители, които наистина ценят наследството на планината“, каза тя тогава.

Главоболията на японския туризъм
Свръхтуризмът се превърна в по-голям проблем в Япония, след като страната се отвори отново за посетители след пандемията.
В Киото местните жители в историческия квартал Гион изразиха загрижеността си от туристите, които се стичат там, за да снимат и понякога тормозят гейшите, живеещи и работещи на мястото, спечелвайки си прозвището „гейша папарак“.
Въпреки че градът е поставил знаци и плакати, призоваващи посетителите да не снимат гейши, някои местни жители заявяват пред CNN Travel, че това не е достатъчно. Предложение на кварталния съвет иска издаването на глоби или билети.
Град Хацукаичи в префектура Хирошима в Югозападна Япония също е засегнат от свръхтуризма. Малкото населено място е дом на известната оранжева порта тории - „плаващо светилище“, което е част от 1400-годишен шинтоистки комплекс.
През октомври 2023 г. градът започна да таксува със 100 йени (33 цента) всеки посетител на светилището. Парите от „туристическия данък” отиват за поддръжка на обекта и неговата инфраструктура.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Нова мания в социалните мрежи увеличи рекордно броя на потребителите на ChatGPT
02.04.2025Осемте страни, в които най-лесно ще получите гражданство
02.04.2025Най-евтините петзвездни хотели в света
02.04.2025Икономисти: Постъпленията от митата ще са по-малко, отколкото очаква Белият дом
02.04.2025Най-големите застрахователни брокери в края на 2024 г.
02.04.2025Наградите INNOVISION AWARDS by Planet Schwarz търсят големите визионери и смелите новатори в бизнеса
02.04.2025Прочети още
Турското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgГърция планира модернизация на армията на стойност 25 млрд. евро
darik.bg„Денят на освобождението“ или какви нови мита е подготвил Тръмп за партньорите
darik.bgМечтан финал за Купата на Краля, Барселона разби сърцето на Атлетико
dsport.bgЛивърпул си върна на Евертън и триумфира в мърсисайдското дерби
dsport.bgДо 15 май: Шанс за вдъхновяващи жени в науката да спечелят 5000 евро и национално признание
9meseca.bg