Все повече хора предпочитат да спрат да се трудят и да излязат в пенсия по-рано от предвиденото в закона. Една от причините е, че всяка година нужната възраст и стаж за пенсия се повишават.

Всеки българин има право на ранно пенсиониране. Това обаче не означава, че всеки може да получи пенсия, когато се откаже да работи.

Право на ранно пенсиониране имат хората, които са изпълнили изискването за стаж по общия ред, като могат да се пенсионират до 1 година, преди да навършат нужната възраст.

Или през 2024 г. правото да се възползват от ранно пенсиониране имат жените, които вече са натрупали 36 години и 6 месеца осигурителен стаж и са навършили 61 години и 2 месеца. Мъжете трябва да имат 39 години и 6 месеца стаж и да са навършили 63 години и 7 месеца.

Удоволствието да получите по-рано пенсия обаче се отразява на нейния размер и то до живот.

При ранното пенсиониране пенсията, която се отпуска, се намалява с 0.4% за всеки месец, включително и непълен, който не достига на човека до навършване на възрастта му по общия ред, който е предвиден в чл. 68, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване.

Важно е да се знае, че този, на когото е отпусната ранна пенсия, няма право на пълна такава.

Дотук описаните условия важат за всички хора, които се трудят в най-масовата трета категория труд. Някои професии обаче са по-облагодетелствани в условията за пенсиониране.

Такива са военнослужещите, държавните служители, работещи в Министерство на вътрешните работи, по Закона за специалните разузнавателни средства и по Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража, държавните служители по Закона за пощенските услуги, държавни служители, работещи по Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, осъществяващи охрана на съдебната власт, следователите и младшите следователи с положен стаж на тези длъжности до 09.08.2016 г., работещите в Държавна агенция „Разузнаване“, „Национална служба за охрана“, ДАНС, Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението", както и водолазите.

Тези хора се пенсионират по условията на чл. 69 от Кодекса за социално осигуряване. Например, от тази година те имат право да се пенсионират при навършени 54 години и 2 месеца и общ стаж от 27 години, 18 от които действително прослужени като военнослужещи.

Първа и втора категория труд

Ранното пенсиониране е привилегия и за работещите първа и втора категория труд. Причината е, че от 1 януари 2000 г. всички те задължително се осигуряват в професионален пенсионен фонд (ППФ) за ранно пенсиониране, независимо от възрастта.

Осигурителните вноски в тези фондове са изцяло за сметка на работодателя.

Изискванията за придобиване право на пенсия са човек да е работил 10 години при условията на първа категория труд и да изпълни следните условия:

  •   навършил възраст до 31 декември 2015 г. 47 години и 8 месеца за жените и 52 години и 8 месеца за мъжете и да има сбор от осигурителен стаж и възраст 94 за жените и 100 за мъжете;
  •  от 31 декември 2015 г. възрастта се вдига всяка календарна година с по 2 месеца за мъжете и с по 4 месеца за жените до достигане на 55-годишна възраст. Изискващата се възраст за 2024 г. е 50 години и 8 месеца за жените и 54 години и 2 месеца за мъжете.

По-различни са условията за работилите втора категория труд. За право на ранна пенсия те трябва да имат поне 15 години стаж при условията на втора категория. Освен това трябва да изпълнили следните условия:

  • навършили са възраст до 31 декември 2015 г. 52 години и 8 месеца за жените и 57 години и 8 месеца за мъжете и имат сбор от осигурителен стаж и възраст 94 за жените и 100 за мъжете;
  • от 31 декември 2015 г. възрастта се вдига всяка година с по 2 месеца за мъжете и с по 4 месеца за жените до достигане на 60-годишна възраст. Изискващата се възраст за тази година е навършени 55 години и 8 месеца за жените и 59 години и 2 месеца за мъжете.

Хората, които до 31 декември 2015 г. имат 10 години осигурителен стаж, положен при условия на труд под земята, в тунелното и подземното минно строителство, също могат да се пенсионират преди навършване на възрастта по общия ред, при условие че имат сбор от възрастта и осигурителния стаж 90 и навършени 52 години за мъжете и 47 години за жените.

И тук нужната възраст се вдига всяка година с по 2 месеца до достигане на 55 години и за двата пола. Изискващата се възраст за 2024 г. е 48 години и 6 месеца за жените и 53 години и 5 месеца за мъжете.

Ако трудовият договор на тези хора бъде прекратен поради закриване на цялото или част от предприятието или съкращаване на щата, те могат да се пенсионират не по-рано от навършване на 45 години и 4 месеца към 31 декември 2017 г. и ако имат сбор от осигурителен стаж и възраст 90 и 10 години осигурителен стаж, положен при тези условия на труд.

От 31 декември 2017 г. възрастта се увеличава с по 2 месеца до достигане на 50-годишна възраст за мъжете и жените. Изискващата се възраст за жени и мъже за 2024 г. е 46 години и 6 месеца.

От 1 януари 2016 г. осигурените в Професионален пенсионен фонд имат право на ранно пенсиониране, ако:

  • имат не по-малко от 10 години осигурителен стаж след 31 декември 1999 г. при условията на първа категория труд и възраст - 10 години по-ниска от възрастта по общия ред;
  • имат не по-малко от 15 години осигурителен стаж след 31 декември 1999 г. при условията на втора категория труд или при условията на първа и втора категория труд и възраст 5 години по-ниска от възрастта за пенсиониране по общия ред.

Тази пенсия се изплаща до навършване на възрастта за пенсиониране по общия ред и не може да се получава заедно с пенсия за трудова дейност или със социална пенсия за инвалидност.

Размерът на срочната професионална пенсия за ранно пенсиониране се определя на базата на натрупаните средства в индивидуалната партида на чавоке, от срока за нейното получаване и от техническия лихвен процент, прилаган в актюерските разчети на пенсионния фонд.

Специфичното за хората, работещи първа и втора категория труд, е че имат право еднократно да променят осигуряването си от Професионален пенсионен фонд във фонд „Пенсии“ на ДОО, като изберат дали да получават пенсия в пълен размер от НОИ, или на по-късен етап - когато придобият право на срочна пенсия за ранно пенсиониране от ППФ.

Ранно пенсиониране при учителите

Учителите също могат да се пенсионират до 1 година преди навършване на специалната пенсионна възраст за учители, ако са придобили необходимия учителски осигурителен стаж.

Учителски е стажът, положен на учителска или възпитателска длъжност в учебни и възпитателни заведения. За учителски стаж се счита и осигурителният стаж на директорите и заместник-директорите на учебни и възпитателни заведения.

Тук обаче има три особености – първо те ще получават пенсия в намален размер единствено до достигане на специалната пенсионна възраст за учители, а не пожизнено, както е в общия случай.

Освен това пенсията при ранно пенсиониране се намалява с 0.1% за всеки недостигащ месец и ще се изплаща от Учителския пенсионен фонд към НОИ до достигане на нужната пенсионна възраст за учителите.

За 2024 г. нужната възраст за пенсиониране на учителите е 59 години и 2 месеца за жените и 25 години и 8 месеца учителски стаж. За мъжете е навършени 61 години и 7 месеца при 30 години и 8 месеца стаж.