
През последните няколко години работодателите по целия свят се затрудняват да намерят хора, които да заемат свободните позиции. Платформата Resume.io анализира текущи обяви за работа в LinkedIn, за да открои индустриите, които в момента имат най-голяма нужда от таланти.
Компанията прави сравнение между 129 държави по света и посочва индустрията, които изпитва най-голям глад за кадри във всяка от тях.
Проучването включва броя на обявите за работа, публикувани в системата за търсене на работа на LinkedIn като цяло и за всяка индустрия, след котео изчислява кой сектор има най-висок дял обяви за работа на различните места по света.

Кои са най-търсените кадри?
Оказва се, че в България най-търсени са професионалистите от сектора IT услуги и консултации. Същото важи и за съседните Румъния и Сърбия, както и за по-голямата част от Източна Европа.
В Гърция и Северна Македония се търсят най-много кадри в сферата на информационните технологии и интернет, а в Турция секторът с най-голяма нужда от кадри е софтуерното инженернство.
Водещите европейски икономики Германия и Франция, както и Великобритания, която вече не е част от ЕС, имат най-големи затруднения с попълването на свободните работни позиции в отделите по човешки ресурси.
Експертите по набиране на персонал се търсят в повечето страни по света (в общо 28 това са най-търсените кадри), заедно с IT услугите и консултациите (също в 28 държави).
Оказва се, че в епохата на изкуствения интелект акцентът върху човека в сферата на човешките ресурси е станал още по-дълбок. Това е професия, която изисква специфичен набор от умения и, поне засега, няма изгледи да бъде заета от алгоритми и роботи, показват данните на Resume.io.
В Италия, Дания и Австрия най-търсени са кадрите в търговията на дребно, докато в Швейцария, Албания и Молдова най-голяма нужда от кадри се наблюдава в онлайн медиите.
Швеция е единствената европейска държава, която изпитва най-голям недостиг на кадри в държавната администрация. В САЩ ресторантьорският бранш изпитва най-много затруднения с намирането на хора, докато в Канада това е здравният сектор.
В Китай най-много свободни позиции има в сферата на информационните технологии и интернет, в Япония и Южна Корея "най-гладни" за кадри са IT услугите и консултациите, а в Индия - човешките ресурси.

Голямото преустройство
Близо сто милиона души са напуснали работата си в САЩ между 2021 г. и 2022 г., но, според Търговската камара на страната, тази тенденция би трябвало да се разглежда като Голямото преустройство, а не като Голямото напускане, както беше наречена от някои анализатори след пандемията от COVID-19.
Това е така, защото през този период са били наети повече хора, отколкото са напуснали. Повечето намират нова работа с такава скорост, че работодателите се затрудняват да запълнят оставащите свободни работни места.
Това е модел, който отразява глобалната криза на работната сила, която вероятно ще се влоши в много страни през следващите години, смятат експертите.
В същото време, според последните изследвания на Gallup, истинската глобална криза на работните места не е свързана толкова с безработицата или недостига на работна ръка, колкото с липсата на значима заетост.
Хората в най-бедните страни може да са технически заети, докато оцеляват чрез натурално земеделие, или толкова бедни, че да нямат лукса да потърсят по-добра работа.
Хората в по-богатите страни са подложени на икономически натиск да приемат работни места, които не използват в пълна степен тяхното образование или таланти.
В световен мащаб само един на всеки трима работници е съгласен с фразата: „На работа имам възможността да правя това, което правя най-добре“, показва проучването на Gallup.
Очаква се глобалните нива на безработица да достигнат нивата отпреди пандемията през 2023 г., въпреки че определени области, като Северна Африка и някои арабски държави, ще трябва да изчакат малко повече.
"Икономическото забавяне ще принуди повече работници да приемат по-нискокачествени и по-лошо платени работни места, с по-малко сигурност на работното място и социална защита, което подчертава неравенствата, изострени от кризата с COVID-19 ”, отбелязват от Международната организация на труда.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Историята на Харолд Гилис: Бащата на пластичната хирургия
преди 3 часаТази синя пещера в Гърция изглежда като от друг свят, а е само на няколко часа от България
преди 3 часаТази подправка е по-ценна от злато – цената ѝ достига до 40 евро за грам
преди 4 часаЗащо мъжете са с по-голям въглероден отпечатък от жените?
преди 4 часаИмотното портфолио на Марк Зукърбърг вече се оценява на $300 млн.
преди 5 часаGoogle One надхвърли 150 милиона абонати
преди 6 часаПрочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgВальо Михов пред Дарик и Dsport: Предложихме да играят минимум двама българи и сега чакаме Изпълкома
dsport.bgСедем години изгнание – ходенето по мъките за Динозавъра от Севера
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg