Поскъпването на биткойна създава по около 1 500 нови “милионерски портфейлa” всеки ден, сочат данни на компанията Kaiko Research.

Портфейлите представляват дигитални адреси в блокчейна на биткойна, в които потребителите могат да съхраняват криптовалути. Данни като броя на токените в един портфейл са достъпни, тъй като мрежата е обществена и не се контролира от централизирани посредници. Адресите обаче са анонимни, вследствие на което е трудно да се определи дали те са собственост на физически или юридически лица.

Най-голямата криптовалута по пазарна капитализация поскъпна с около 70% от началото на годината на фона на нарасналия интерес към борсово търгуваните фондове в САЩ, на които бе позволено да притежават токени през януари. Въпреки това, темповете, с които се създават нови милионерски портфейли са по-бавни в сравнение с последния бичи пазар през 2021 г., когато над 4 000 портфейла са преминавали границата от 1 млн. долара всеки ден. Рекордът за тази година е 1 691 портфейла, като той е отчетен на 1 март.

По-бавният темп може да се дължи на няколко неща. Свежите капитали все още не са пристигнали с пълна сила; големите притежатели на биткойни, наричани китове, прибират печалби, докато биткойнът поскъпва до нови върхове; китовете съхраняват притежаваните от тях криптовалути при попечители, а не в персонални портфейли, се посочва в доклада на Kaiko, цитиран от Bloomberg.

“През 2021 г. имаше голям прилив на капитали, тъй като пазарните участници се опитваха да се възползват по всякакъв начин от въодушевлението около криптовалутите,” се казва в доклада. “този път, китовете може би подхождат по предпазливо, изчаквайки да видят дали ръстът е устойчив преди да инвестират.”