Изследванията в разширяващата се област на космическата медицина установяват много начини, по който средата на микрогравитация и други фактори могат да влияят на човешкото тяло по време на космически мисии. Ново изследване дава своя принос като показва, че вероятността астронавтите да получават главоболие в космоса е по-голяма, отколкото се смяташе преди.

В проучването са участвали 24 астронавти от САЩ, Европа и Япония, които са били на борда на Международната космическа станция (МКС) за периода от до 26 седмици. Всичките те, без двама, са споделили, че са получавали главоболие в космоса, като делът им е по-голям, отколкото изследователите са очаквали. Някои от главоболията са наподобявали мигрена, а други - главоболие от напрежение, като са спохождали астронавтите не само в първите няколко седмици, когато тялото още се адаптира към микрогравитацията, но и на по-късен етап.

Главоболията в ранния етап на престоя на астронавтите в космоса често са били като мигрена, докато тези на по-късен етап са били повече като от напрежение, установява изследването.

"Нашата хипотеза е, че участват различни механизми при по-ранните и по-късните главоболия," казва неврологът Рон ван Остерхаут от Zaans Medical Center, основен автор на изследването.

"През първата седмица тялото трябва да се приспособи към липсата на гравитация, като това е известно като синдром на космическата адаптация. Този феномен е сходен с неразположението по време на пътуване и може да причини гадене, повръщане, замаяност и главоболия," казва ван Острехаут. "Главоболията на по-късен етап от престоя на астронавтите в космоса могат да бъдат в резултат на вътрешночерепно налагяне. Поради микрогравитацията, в горната част на тялото и в главата се събират повече течности, което води до по-високо налягане в мозъка."

Мигрените, които хората получават на Земята, често са пулсиращи главоболия, които продължава между четири и седем часа, придружени със симптоми като гадене, повръщане и свръхчувствителност към светлина и звук, казва ван Остерхаут. Тензионните главоболия на Земята обикновено включват по-тъпа болка в цялата глава без тези останали симптоми, допълва той.

Астронавтите - 23-ма мъже и една жена на средна възраст около 47 г., са били на Борда на МКС за мисии, които са се провеждали в периода ноември 2011 – юни 2018 г. За този период е докладвано за 378 главоболия от страна на 22-ма от 24-те астронавти при прекарани 3 596 дни в орбита. Никой от астронавтите не се е оплакал от главоболие в първите три месеца след завръщането си на Земята.

Тринадесет от астронавтите са били от НАСА, шестима от Европейската космическа агенция, двама от Японската космическа агенция и един от Канадската космическа агенция. Нито един от тях не е бил диагностициран с мигрена преди космическите мисии и никой не е имал проблеми с хронични главоболия.