Back to the Roots, или "Обратно към корените", беше темата на десетото юбилейно издание на единствения хакатон в България, организиран от ученици за ученици - Hack TUES X, дело на възпитаниците на Технологичното училище "Електронни системи" към Техническия университет.  

Идеята зад темата е да върне участниците назад във времето, за да оценят историята и труда на всички екипи, организирали състезанието назад през годините.

"Някои от причините ТУЕС да бъде толкова добър пример за училище, свързано с реалния живот и с бъдещето на технологиите, се крият в това, че учениците могат да работят с професионалисти по реални проекти“, посочи зам.-министърът на образованието Наталия Митева, която взе участие в откриващата церемония на хакатона. 

Освен основната тема, участниците в тазгодишната надпревара работиха и по четири подтеми:

  • Smart School е посветена на училището на бъдещето;
  • Hack Your Hobby, свързана с превръщането на хобито в нещо по-интригуващо и с границата между забавленията и професионална реализация; 
  • Exploring the Infinite Ocean, посветена на световните океани и морските екосистеми;
  • Civic Tech, свързана с технологиите, които подобряват връзката между гражданите и управлението.

“Hack TUES е емблемата на нашето училище, всеки един от нас си задава въпроса “Кои ще са датите на Hack TUES и каква ще е темата?” още от началото на учебната година”, каза директорът на ТУЕС Веселка Христова.

Участие в хакатона взеха 364 ученици, разделени в 70 отбора, съставени от настоящи ученици, както и 12 отбора с вече завършили възпитаници на ТУЕС. Всеки отбор разчита на индивидуален ментор, който го насочва и му помага в генерирането и осъществяването на идеите по проекта.

Менторите са възпитаници на ТУЕС или са представители на 30 водещи IT компании, които подкрепят събитието. 

Третото място завършили, връчено от изпълнителния директор на АЗТУЕС и ментор на организационния екип Кирилка Ангелова, отиде при отбор “Отчасти Лемниската”.

Те разработиха приложение, интуитивно превеждащо законов текст (какъвто е например документ за наложен фиш за пътно нарушение) на лесен и разбираем за нарушителя език.

Третото място ученици, връчено от миналия организационен екип - Hack TUES 9, отиде при отбор “Пандишпанчета”. Те разработиха web3 платформа, позволяваща на фотографи да продават сигурно правата над техните снимки чрез използването на NFT технология.

На второ място завършили се класира отбор Go6o. Те изобретиха платформа за лесно търсене и извличане на информация от българските закони.

При учениците на второ място, връчено от директора на ТУЕС Веселка Христова, дойде отбор Sector C и тяхната разработка на мобилно приложение, което визуализира задачи по стереометрия и показва стъпка по стъпка как се решават. 

Победители при завършилите възпитаници на ТУЕС са “Почти Лемниската”, които заедно с “Отчасти Лемниската” спечелиха Hack TUES Infinity. 

Те разработиха проект, който оптимизира светофарите на София, използвайки данни в реално време и разпознаване на изображения, за да подобрят автомобилния поток и да намалят задръстванията.

Той категоризира превозните средства, разпознава еко стикери и се интегрира с навигационни приложения, за да покаже текущия статус на светофарите.

А победители при учениците е отбор “Не се чете”. Младежите от 11 и 10 клас създадоха иновативна система за наблюдение на водната среда, разработена за измерване на pH нивата, идентифициране на нефтени замърсявания и локализиране на надводни обекти.