Ученици от Технологичното училище "Електронни системи" към Техническия университет организират десето юбилейно издание на емблематичния за училището хакатон – Hack TUES X.
Каква е целта на състезанието и кой може да участва в него - това разказват пред Дарик радио Йоанна Стаменова и Християна Ангелова, които са част от организационния екип.
"Хакатонът започва по един много интересен начин. През 2015 г. ученици от ТУЕС искат да участват на подобен хакатон, но не са допуснати, защото не са студенти. Затова те решават да направят свой собствен хакатон.
Създават екип и с помощта на своите преподаватели организират събитие, чиято идея е в него да участват възпитаници на ТУЕС, които разработват проекти по различни теми", обясни Йоанна Стаменова.
В хакатона могат да участват всички ученици от ТУЕС от 8 до 12 клас, като тази година ще има и отделно класиране за вече завършили възпитаници на училището. Темата, по която се работи, е тайна и се съобщава на участниците в деня на откриващата церемония.
Целта на проектите е да бъдат работещи и да бъдат свързани със зададената тема. Трите най-добре представили се екипа получават и предметни награди от спонсорите на събитието.
Хакатонът стартира на 13 март, дните за разработка на проектите са 14 и 15 март, а закриващата церемония е на 16 март, когато ще станат ясни и победителите.
"Тази година очакваме в хакатона да се включат 70 екипа с над 400 участници. Осмокласниците, които са най-младите участници, са много запалени и имат голяма мотивация да участват", каза Християна Ангелова.
В предишните издания на хакатона е имало много интересни проекти, като през 2021 г., например, надпреварата печели разработка на марсоход, който е напълно функционален.
Спорсори на събитието са 30 компании от технологичния сектор, като в рамките на хакатона 70 техни представители се включват като ментори на участниците. Журито се състои от 35 членове, които оценяват представянето на проектите.
"Компаниите от IT индустрията подкрепят в голяма степен събитията, като хакатона на ТУЕС. Освен това много от хората, които работят в този сектор, са възпитаници на училището.
По време на лятната ваканция те организират стажове за учениците от 10 и 11 клас и много от дванадесетокласниците даже работят в тези компании по време на последната година от обучението си", каза Йоанна Стаменова.
Според Християна Ангелова, по-голямата част от учениците в ТУЕС директно започват работа след завършване на средното си образование, но има и такива, които продължават във висши училища или пък се насочват към изцяло нови сфери, извън технологиите и програмирането.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Испания глоби пет нискотарифни превозвача общо със 179 млн. евро
преди 3 часаКак се повяват първите пощенски кутии?
преди 3 часаМъж скри 5 ковчежета със съкровища за $2 млн. в САЩ
преди 3 часа15 дестинации, до които да НЕ пътувате през 2025 г.
преди 3 часаКолко нови коли се продадоха у нас през октомври?
преди 4 часаЛидл България с отличие за политикита си за многообразие, равнопоставеност и приобщаване
преди 4 часаПрочети още
Мини робот - бунтар отвлече 12 по-големи робота в Китай
darik.bgИзкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgНа живо: Арда - Локомотив Пловдив (Състави)
dsport.bgЛевски с всичко най-добро срещу Локомотив София
dsport.bgХора с различни идеи, обединени от една кауза - опазването на българската природа
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bg10 неща, които почистваме твърде често и всъщност ги повреждаме
idei.bg