Много професии ще изчезнат в следващите 10 години, а човечеството ще трябва да намери нова формула за своето икономическо развитие.

Това заяви футуристът Арагорн Мюлендекс, известен като Mr. Metaverse, по време на форума за иновации, технологии и изнесени бизнес услуги за Югоизточна Европа SEE ITS Summit 2024, организиран от Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST).

Мюлендекс припомни, че над 99% от големите технологични открития са се случили в последните няколко десетилетия, или в последните 0.1% от историята на човешката цивилизация.

Арагорн Мюлендекс на форума SEE ITS Summit 2024

Може ли AI да отнеме професиите на хората?

Според него, хуманоидните роботи вече работят във фабриките по света и заменят хората в различни сфери. 

"Но ако хората не работят и не получават доходи, те ще спрат да купуват и икономиката ще спре да функционира. Правителствата и компаниите ще трябва да се справят със социалната криза, която се задава и едно от решенията може би ще е универсалният базов доход. Всъщност, ще имаме повече свободно време, защото "работата" - такава, каквато я познаваме, няма да е жизнена необходимост, а опция".   

Той прогнозира, че изкуственият интелект в близко бъдеще ще намери лечение за повечето заболявания, като рак, СПИН, деменция и т.н., и напомни, че в САЩ вече се провеждат клинични тестове на хапчета, които могат да удължат двойно живота на вашето куче или котка. 

"AI заема работните ни места, но ако сте млад човек, това не би трябвало да ви плаши. Защото в противен случай трябваше да работите двойно или тройно повече, за да поддържате пенсионната система, която издържа вашите родители, баби и дядовци. Днес съотношението на работещите спрямо пенсионерите в повечето развити държави непрекъснато намалява. И автоматизацията е единственият начин да се намери решение на този проблем".

Може ли AI еуфорията да се окаже просто временна "мода"? 

В презентацията си Мюлендекс припомни, че в зората на интернет е имало много експерти, които са твърдяли, че световната мрежа е просто "хайп" и че тя няма да има значими икономически или социални ефекти. Днес се вижда с просто око колко грешни са били тези прогнози. 

Една от основните причини, поради които AI се развива с толкова бързи темпове, е напредъкът в областта на хардуера, който задвижва технологията. Мюлендекс припомни, че от 1935 година, когато е създаден първият компютър, до момента цената на изчислителната мощност се е понижила милиарди пъти. И днес науката и бизнесът имат достъп до ресурс, който човешката цивилизация никога преди това не е успявала да достигне. 

"В следващите 4-5 години технологиите ще се развият с темпове, равни на тези от предишните 100", коментира Мюлендекс. 

Как ще съжителстват хората и машините?

Според футуриста, или "историка на бъдещето", както той сам определя себе си, дори и учените не разбират напълно как функционират големите езикови модели (LLM), но това не е изненада, тъй като те са създадени, за да имитират човешкия мозък на базата на т. нар. невронни мрежи.

А до ден днешен науката не е напълно наясно как работят нашите мозъци, затова същото е валидно и за AI. 

"Никой не знае как ChatGPT е научил български език. Преди година учените прогнозираха, че скоро ще можем да обучим езиковите модели да комуникират с животни. През август тази година учени вече проведоха подобни експерименти с китове, а след 4-5 години вероятно ще можем да общуваме с кучетата и котките си". 

Той обаче предупреди и за някои от рисковете, свързани с развитието на технологиите. 

"За минути мога да направя видео с образа на когото поискам и да му сложа в устата каквито думи пожелая. Вече не можете да вярвате на нищо в интернет, на абсолютно нищо. Верооятно съвсем скоро вече няма да ви се налага да търсите какъв сериал да гледате в Netflix, а ще можете просто да си поръчате някакъв сюжет и актьори, след което платформата сама да генерира епизодите".

По думите му бъдещето на човечеството вероятно ще бъде свързано с някаква симбиоза между технологиите и биологията на човека. 

"AI моделите вече са с коефициент на интелигентност от 120-130 при средно около 100 за хората. Всяко дете днес се ражда в свят, в който технологиите са по-умни от него. И те винаги ще бъдат по-умни от нас, освен ако не се слеем с тях. Някой ден те ще бъдат просто чипове в мозъка ни".