Секторът на рисковия капитал е инвестирал 97 млрд. долара в стартъп компании в сферата на изкуствения интелект (AI) в САЩ през миналата година.

Това е нов рекорд в година на мегарундове за набиране на милиарди долари от страна на компании, като притежаваната от Илон Мъск xAI, OpenAI и Anthropic.

Насочените към AI сделки представляват увеличаващ се дял от всички инвестиции в стартъп компании, според най-новите данни на PitchBook.

Близо половината от набраните 209 млрд. долара от страна на щатски стартъп компании през миналата година са били насочени към AI компании, според компанията за пазарни проучвания PitchBook, което е най-високият дял, отчитан досега.

Общото финансиране на стартъп компании се увеличава през миналата година, нараствайки с около една трета, в сравнение с 2023 г.

Междувременно, самите компании за рисков капитал са набрали 76.1 млрд. долара в 508 рунда. Това е най-малкият брой рундове от 2014 г. и най-ниската сума от 2019 г.

Данните са пример за продължаващото раздвоение в сферата на рисковия капитал – големи, установени компании набират по-лесно пари, както и някои от най-големите и най-популярни стартъпи.

И докато в компании в сферата на изкуствения интелект се инвестират все повече пари, много стартъпи от „горещи“ преди това сектори, като корпоративния софтуер, изпитват затруднения с набирането на пари при постижими някога оценки, което отразява една дългогодишна следпандемична традиция в индустрията.

Първичните публични предлагания и придобивания на стартъп компании, които са внимателно следен индикатор, са генерирали 149.2 млрд. долара за годината, което е с близо 30 млрд. долара повече от 2023 г. и приблизително на същото ниво като през 2022 г.

Годината беше по-трудна за компаниите за рисков капитал и стартъпите извън САЩ. Финансирането на стартъп компании в Европа намалява до 61.6 млрд. долара през 2024 г., в сравнение с 66.7 млрд. долара през 2023 г., сочат данните на PitchBook.

Общата стойност на сделките в Азия пък се свива от 100.1 млрд. долара през 2023 г. до 75.9 млрд. долара.