
Най-добрата европейска държава за стартъпи, занимаващи се с изкуствен интелект, е Естония. Това показва класация на изследователския център StartupBlink за глобалната екосистема на стартиращите компании.
Докладът, който класира най-добрите 21 държави и 50 града за стартиране на AI компании, използва данни за финансиране, размер на екипа и брой "еднорози" (компании с пазарна оценка от над 1 млрд. долара), общите инвестиции и други показатели.
Въз основа на тях, Естония се класира като шестият най-добър център за стартиращи AI фирми в света, изпреварвайки големите европейски центрове като Франция и Германия.
Малката балтийска страна, дом на по-малко от два милиона души, е известна с успеха на технологични стартиращи фирми като Skype и Bolt и има най-много технологични еднорози на глава от населението в Европа.
"Забележителното представяне на Естония в стартиращите екосистеми с изкуствен интелект произтича от нейния фокус върху иновациите и гъстотата на стартиращите фирми, нареждайки се на второ място в световен мащаб по стартъпи с изкуствен интелект на глава от населението - около 48 на милион души“, коментира пред Euronews Герс Фисман, ръководител на изследванията в StartupBlink.
Успехът на екосистемата в Естония е подсилен от Veriff - AI еднорог, класиран в топ 20% от StartupBlink въз основа на инвестиции, трафик на уебсайтове и брой служители.
Правителството на Естония има за цел да разшири технологичния сектор до 15% от БВП на нацията до 2025 г., като предлага различни програми, включително електронно пребиваване, визи за стартъпи и дигитални номади, като по този начин голяма част от работещото население е ангажирано със стартиращи фирми.

Франция пада с две позиции в класацията, тъй като се затруднява да поддържа темпото на бързия растеж на AI екосистемите в страни като Сингапур, въпреки че създава и успешни проекти, като Mistral AI.
Междувременно Германия се изкачва с три позиции спрямо миналата година, осигурявайки си седмо място и изпреварвайки Франция.
"Издигането на Германия до седма позиция в световен мащаб в екосистемата на AI стартъпите се дължи на нейното впечатляващо увеличение от 244% на финансирането на AI проекти през 2023 г., което далеч изпреварва световните тенденции“, казва Фисман.
Сред германските истории на успеха е DeepL - един от най-добре класираните AI еднорози от StartupBlink.
Други европейски страни, показващи значително подобрение, са Швеция (17-о място) и Ирландия (20-о място), които са се изкачили съответно с пет и четири позиции спрямо 2023 г.
Румъния може да се похвали с 11-ото място, изпреварвайки други европейски държави, като Норвегия, Холандия и Финландия, когато става въпрос за подхранване на AI стартиращи компании. За разлика от нея, България въобще не присъства в престижната класация.
В световен мащаб САЩ се нареждат като водеща страна за AI стартъпи, следвана плътно от Израел и Обединеното кралство.
Сингапур се изкачва с три позиции, за да се класира на пето място, пред Китай, който държи осмо място, въпреки че там е базиран най-скъпия AI стартъп в света - ByteDance.
Според доклада шест от топ 10 града, подходящи за развитие на проекти за изкуствен интелект, са в САЩ. Сан Франциско води тази класация, отбелязвайки четири пъти повече точки от втория най-добър Ню Йорк. Пекин заема третото място.
Лондон е най-добрият AI град в Европа и четвърти в глобалната класация, като държи 50.6% преднина пред Париж, който си осигурява осма позиция.
В AI класацията румънската столица Букурещ се класира на 26-о място. Градът е пети в Европа, изпреварвайки научни центрове като Кеймбридж (6-и) и Оксфорд (11-и).

Докладът на StartupBlink отбелязва, че има значително забавяне на инвестициите в AI в сравнение с миналата година, което е съчетано и със спад в създаването на нови компании еднорози в сектора.
Финансирането до средата на 2024 г. достига малко повече от една четвърт от общото за 2023 г. Миналата година обаче отбеляза изключителни върхове и регистрира пет мащабни кръга на финансиране на обща стойност 18.55 милиарда долара, включително 10-те милиарда долара на OpenAI, които значително увеличиха финансирането на индустрията.
„През първата половина на 2024 г. липсваха кръгове, надхвърлящи 1 милиард долара, създавайки усещане за стагнация. Въпреки това, значителен тласък в края на годината, като набирането на $6,6 милиардa от OpenAI опрез октомври, илюстрира как едно голямо събитие за финансиране може да възроди доверието на инвеститорите и да оформи траекторията на инвестициите в изкуствения интелект", коментира Герс Фисман.
Друга причина за забавянето на инвестициите е, че еуфорията около AI започва да отшумява и инвеститорите усещат напрежението между разходите и бавния растеж на производителността.
Базираният в Брюксел мозъчен тръст Bruegel прогнозира, че без значителни ръстове в производителността, текущата траектория на инвестиционните разходи ще е неустойчива. Експертите на института изчисляват, че ще е необходим 3% годишен ръст на производителността в напредналите икономики, за да се поддържат екстраполациите на разходите на AI модела до 2030 г.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
преди 11 часаПреди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
преди 11 часаЗащо гърците окачват октоподи на слънце?
преди 12 часаИсторията на Нюйоркската фондова борса
преди 12 часаBerkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
преди 13 часаДългите работни часове променят структурата на мозъка?
преди 13 часаПрочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgНа живо: Левски – Лудогорец
dsport.bgАлександър Томаш за финала с Лудогорец: Трябва да бъдем перфектни, но да се наслаждаваме (ВИДЕО)
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg