
Алгоритъмът GPT-4 AI на американската компания OpenAI успешно премина серия от т. нар. "тестове на Тюринг", съобщава електронното издание Stealth Optional.
Тестът на Тюринг, разработен от британския математик Алън Тюринг през 1950 г., има за цел да провери дали компютърът е способен да прояви "разум" в смисъла, който хората влагат в това понятие.
Известен и като "игра на имитация", тестът проверява дали компютърът може да влезе в ролята на човек без да бъде разпознат. В основата на проверката е човек, който взаимодейства дистанционно с компютър и с жив събеседник.
На база на отговорите на въпросите, тестовият субект трябва да определи с кого разговаря – с машина (изкуствен интелект) или с жив човек.

Оказва се, че най-новият езиков модел на OpenAI може устойчиво и последователно да побеждава тестовете на Тюринг.
Какво означава това за бъдещето на изкуствения интелект?
След като години наред тестът беше връх на изпитването на AI, софтуерните алгоритми вече са достатъчно убедителни, за да "заблуждават" проверяващите и да бъдат смятани за живи хора.
Новината идва, след като главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Олтман публикува в Twitter шеговито съобщение от Star Wars, свързано с теста.
В него той коментира, че изкуственият интелект е в състояние да победи теста, но все още не е толкова опасен, колкото Тъмната сила на Империята и Дарт Вейдър.
— Sam Altman (@sama) November 9, 2022
GPT-4 не е първият алгоритъм за изкуствен интелект, който успява да "победи" в теста на Тюринг. Езиковият модел от предишното поколение GPT-3 също се е справял с тази задача.
Има и други алгоритми, които са постигали единични успехи, но нито един от тях не е успявал да го прави последователно и устойчиво.
Остарял ли е тестът на Тюринг?
Изследователите смятат, че GPT-4 е в пъти по-ефективен от текущото поколение алгоритми. Това означава, че по всяка вероятност тестът на Тюринг вече е твърде стар за проверка на интелигентността на съвременните машини.
В днешно време има по-сложни тестове за преценка на "измамната човечност" на софтуера. Winograd Schema Challenge и The Embodied Turing Test са част от примерите за по-модерни и актуализирани тестове за AI програми.
Въпреки това е впечатляващо, че едва сега науката е в състояние да "излъже" теста, разработен от брилянтния Алън Тюринг още през далечната 1950 г. И въпреки че вече има алгоритми, които го побеждават безапелационно, той си остава еталон за много любители на научната фантастика.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
България се изкачва в класация на най-влиятелните паспорти през 2025 г.
03.04.2025Селото, в което всички снимат за YouTube
03.04.2025Пет признака, че е време да смените работата си
03.04.2025Брутна и нетна заплата - какво трябва да знаем?
03.04.2025За десетилетие: Светът е похарчил $8.5 трлн. за IT устройства
03.04.2025Спад в акциите на Nike, Adidas и Puma заради митата спрямо производствените им центрове в Азия
03.04.2025Прочети още
Орбан прие Нетаняху въпреки заповедта за арест на съда в Хага
darik.bgКитай и ЕС готвят реципрочни мерки срещу митата на Тръмп
darik.bgТурското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgГьозтепе на Стоилов обърна Бешикташ на Солскяер край Босфора за 1/2-финал в Купата
dsport.bgБУТОНКИТЕ: Вуцов спря алармата в Левски!
dsport.bgНова детска книга на български за Международния ден на детската книга: „Пазителят на Луната“ от Зошенка
9meseca.bg