От най-голямата компания за управление на активи в Европа Amundi дават насоки по три ключови въпроса, касаещи следващата 2025 г.
Икономиката на САЩ след последните ревизии на Бюрото за икономически анализи
Неотдавнашната ревизия на БВП на САЩ направи данните за икономиката съвместими с другите икономически показатели и разкрива, че някои от уязвимите места около потребителите и потребителското търсене вече не будят толкова голяма загриженост.
Въпреки това най-вероятният сценарий за развитие е плавно охлаждане на пазарите на труда. По-конкретно, съкращенията на служители (включително постоянни) от страна на компаниите са ключовата променлива, която трябва да се следи.
Смятаме, че съвкупните трудови доходи ще се забавят, което ще се отрази върху потреблението и растежа на БВП. В резултат на това, запазваме виждането си за забавяне на икономиката на САЩ и продължаваща дезинфлация, посочват от Amundi.
Инвестиционни последици: Неутрална оценка на дюрацията в САЩ; стръмна крива на 2-10-годишните и 5-30-годишните ДЦК.
Областите с възможности от гледна точка на различните активи
Тази среда в края на цикъла изисква леко положителен поглед върху рисковите активи, но е важно да се отбележи, че оценките в много сегменти са скъпи. По-специално, акциите надхвърлиха нашите целеви стойности за справедлива оценка, а S&P 500 изглежда скъп.
От положителна гледна точка, по-нататъшно повишение на рисковите активи може да дойде от по-бързото нормализиране на инфлацията, без това да се отрази негативно на икономическия растеж (ниска вероятност).
Но съществуват и рискове в посока надолу под формата на потенциално кредитно събитие или ескалация на геополитическото напрежение. Ето защо е важно да се съсредоточим върху активи, които са с атрактивна цена и могат да осигурят стабилност във времена на потенциален стрес.
Инвестиционни последици: Пожителна инвестиция за IG кредити, злато и циклични суровини
Цените на петрола и повишеното геополитическо напрежение в Близкия изток
Според експертите на Amundi, по-високата волатилност във връзка с конфликта в Близкия изток едва ли ще компенсира напълно фундаментални фактори, като свръхпредлагането през следващата година.
Възможни са прекъсвания на доставките поради удари по иранската енергийна инфраструктура, но те биха довели само до скромна премия върху цените на петрола.
По-специално, готовността на Саудитска Арабия да приеме по-ниски цени, за да възстанови доверието в ОПЕК и да си възвърне пазарния дял, заедно с нарастващия добив от страни извън ОПЕК, сочи по-слабо ценово равновесие.
Инвестиционни последици: Цел за 2025 г. - около 75-80 долара за барел.
Забавянето на инфлацията в САЩ и еврозоната с известни рискове ще позволи на централните банки да запазят курса си на намаляване на лихвените проценти.
За пазарите фискалните политики стават важни, тъй като правилата за управление придобиват значение в ЕС, а в САЩ се оформя ново правителство.