Цената на биткойна се движи във възходяща посока заради това, че инвестицията в криптоактивите става все по-достъпна и заради факта, че изборът на Тръмп за президент на САЩ се приема за позитивен за индустрията. Това коментира в ефира на Дарик радио криптоекспертът от Belayer Анастас Матеев.

"Интересът на институционалните играчи към сектора допълнително подкрепи цената на криптоактивите, като биткойна и етера", коментира Матеев. 

Изборът на Тръмп 

Според експерта, изборът на Тръмп е основният катализатор за достигането на новите рекордни цени на биткойна, тъй като представителите на индустрията отдавна настояват за регулации в сектора, които досегашната администрация на Белия дом отказваше да приеме. 

"Имаше много финансови компании, включително и банки, които искаха да развиват дейност в тази посока, но им беше отказвано. А американската комисия за ценните книжа и борсите дори налагаше глоби, което е равносилно на това да те глобят за превишена скорост, но да не знаеш какво е било ограничението". 

По думите му, новата номинация на републиканците за шеф на Комисията по ценните книжа и борсите в лицето на Пол Аткинс, който се очаква да замени Гари Генслър, е наясно с криптосектора и с това от какви регулации има нужда.

Това е и причината, поради която предстоящото му назначение се прие толкова позитивно от пазарните участници. 

"Криптоактивите са най-различни и изпълняват различни функции. Блокчейн мрежата на Ethereum е нещо като децентрализиран компютър. Той може да се използва за много неща и вече поддържа различни приложения", заяви Анастас Матеев.

Може ли биткойнът да стане валута?

Той добави, че криптоактивите винаги са се отличавали с висока волатилност, което им пречи да се превърнат във валути в истинския смисъл на думата. Освен това има ограничение на броя трансакции, които могат да бъдат извършвани за една секунда. 

"По тази причина на пазара вече има т. нар. стабилни токени, или stablecoins, които са нещо като дигитален долар или дигитално евро. Те не се издават от централните банки, а от частни компании, поне за момента, но успяват да дигитализират валутите до голяма степен. В Китай, например, стейбълкойните, базирани на долара, са много популярни и се използват от голям брой хора". 

Как се случва инвестицията в криптоактиви? 

"Достъпът до криптоиндустрията е свободен за обикновените физически лица. Всеки може да си купи криптоактиви, но проблемът е свързан с тяхното съхранение и управление. Много е трудно за един отделен инвеститор да диверсифицира успешно портфейла си от криптоинвестиции", обясни Матеев. 

Той обаче подчерта, че това са активи, свързани с висок риск и не е препоръчително човек да влага всичките си спестявания в тях.