Волатилността на криптопазара е висока, но тя е функция по-скоро на пазарните участници, отколкото на самите активи.
В дългосрочен план този пазар се движи от фундаментални фактори, точно както и традиционните финансови продукти. А измененията в цената в рамките на две или три седмици са по-скоро "шум", който професионалните инвеститори се опитват да елеминират.
Това заяви управителят на Belayer Ангел Гяуров, който взе участие във форума "Еврото, българите и бизнеса", организиран от Darik Business Review.
Той каза още, че биткойнът е първата и си остава най-разпространената криптовалута. Той е най-емблематичният пример за употребата на блокчейн технологията и в момента представлява 50-60% от капитализацията на всички криптоактиви.

Защо криптопазарите са волатилни?
Някои хора използват биткойна като "дигитално злато" за съхраняване на стойност и защита срещу инфлацията, но всеки инвестиционен мениджър знае, че основното правило на инвестициите е диверсификацията, т.е. да не слагаме всички яйца в една кошница.
"В нашия портфейл имаме около 65% блокчейн проекти от първо и второ ниво, такива, свързани с AI, с гейминг и други сектори. Диверсификацията е задължителна, особено в света на крипто, където имаме висока волатилност", каза Гяуров.
Той допълни, че в традиционните финанси има огромен избор от активи за инвеститорите - злато, акции, облигации и т.н., но същото важи и за криптовалутите.
Освен биткойна, на пазара съществуват различни дигитални активи, включително етериум, който е нещо като "магистрала", на която могат да се развиват много проекти и това тепърва започва. Управителят на Belayer посочи:
"По отношение на волатилността, основното определение е, че тя се измерва според това колко силно се променя цената на даден актив спрямо неговия фундамент. Акциите на компании, като Amazon и Tesla, понякога се повишават с по 10% за една седмица, но това не означава, че за същия период нейните фундаментални финансови показатели са се променили толкова драстично".

Как да инвестираме в крипто?
Гяуров каза още, че волатилността е функция на участниците на пазара, а не толкова на самите активи и добави, че една масова разпродажба може да се случи по хиляди причини. Инвеситорите влагат и емоция в търговията, имат различни нагласи и по тази причина краткосрочните колебания на цените могат да бъдат сериозни.
"Нашата цел в Belayer е да елиминираме този "шум" и да инвестираме дългосрочно. А клиентите съветваме да "осредняват" покупната си цена. Например, ако искате да инвестирате 50 000 лева в криптовалути, недейте да вкарвате всички наведнъж, а ги инвестирайте на 10 вноски по 5000 през три седмици. Така ще избегнете негативните ефекти от волатилността".

Как се променят регулациите?
По думите му, Европа в момента изпреварва Съединените щати по отношение на регулацията и институционализирането на криптопазара.
Подготовката на директивата, наречена MiCA (от англ. Markets in Crypto-Assets Regulation), отне близо две години и се очаква да влезе в сила на 1 юли тази година.
"Тя засяга две неща - т. нар. stablecoins, които са обвързани с курса на някоя конвенционална валута, както и компаниите, които предлагат инвестиционни криптопродукти и управляват портфейли на клиенти, каквато е Belayer. Цялата регулация гледа "под лупа" всички участници на пазара с цел защита на крайния потребител".
Според експерта, на пазара се появяват и нови продукти. Инвестиционната компания BlackRock пусна т. нар. "токенизиран" фонд в мрежата на Ethereum, който предлага инвестиции в стандартни финансови инструменти, основно американски държавни облигации.
Но когато е "качен" в блокчейн мрежа, таксите за инвеститорите намаляват, сключването и т. нар. сетълмент се осъществяват 24/7 и се повишава ефективността.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Нова мания в социалните мрежи увеличи рекордно броя на потребителите на ChatGPT
02.04.2025Осемте страни, в които най-лесно ще получите гражданство
02.04.2025Най-евтините петзвездни хотели в света
02.04.2025Икономисти: Постъпленията от митата ще са по-малко, отколкото очаква Белият дом
02.04.2025Най-големите застрахователни брокери в края на 2024 г.
02.04.2025Наградите INNOVISION AWARDS by Planet Schwarz търсят големите визионери и смелите новатори в бизнеса
02.04.2025Прочети още
Турското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgГърция планира модернизация на армията на стойност 25 млрд. евро
darik.bg„Денят на освобождението“ или какви нови мита е подготвил Тръмп за партньорите
darik.bgЛивърпул си върна на Евертън и триумфира в мърсисайдското дерби
dsport.bgТактически мастърклас: Милан и Интер оставиха всичко за реванша
dsport.bgДо 15 май: Шанс за вдъхновяващи жени в науката да спечелят 5000 евро и национално признание
9meseca.bg