Apple планира да инвестира по 1 милиард долара годишно във филмови продукции, които ще бъдат пуснати по кината, съобщава Bloomberg, цитирайки източници, запознати с плановете на компанията.

Ходът е част от амбициозните усилия на технологичния гигант да повиши репутацията си в Холивуд и да привлече абонати към стрийминг услугата си. 

Apple се е обърнала за партньорство към няколко филмови студия за пускане на заглавия в кината тази година, както и за още няколко филма в бъдеще.

Списъкът с потенциални издания включва Killers of the Flower Moon на Мартин Скорсезе, в който участва Леонардо ди Каприо, шпионският трилър Argylle от режисьора Матю Вон и драмата на Ридли Скот за френския император Наполеон.

Инвестицията в тази сфера е увеличена значително, в сравнение с предишните години. Повечето от предишните оригинални филми на Apple са или ексклузивни за стрийминг услугата, или пуснати в ограничен брой киносалони.

Компанията е обещала да пусне филми в хиляди кина поне за един месец, твърдят източниците, макар че плановете все още не са финализирани. 

Въпреки че Apple се съгласи на кинопрожекциите, за да надхитри конкурентите за проекти, компанията гледа на киносалоните и като на начин да изгради осведоменост за своята услуга за стрийминг TV+.

Ако компанията инвестира стотици милиони долари във филм на Скорсезе, тя иска да го превърне в културно събитие. 

Смята се, че Apple TV+ има между 20 милиона и 40 милиона абонати, което по-малко от конкурентите - в лицето на Netflix и Disney+.

Apple все още не е обявила как ще разпространява тези филми в кината. Компанията първо трябва да се договори с потенциални партньори относно таксите за разпространение и маркетинговите бюджети.

Филмовите студия обикновено харчат по 100 милиона долара и дори повече, за да пуснат на пазара най-големите си заглавия. Това е много над бюджетите, които услугите за стрийминг отделят за популяризиране на новите си филми и предавания.

Paramount Pictures ще пусне филма на Скорсезе в кината, тъй като проектът е създаден от това студио, и ще събира 10% такса за разпространение. Студиото не се е съгласило да разпространява други заглавия за Apple.

Като повечето услуги за стрийминг, Apple TV+ харчи по-голяма част от бюджета си за телевизионни предавания. Първият голям хит на платформата беше комедийният сериал "Тед Ласо".

Apple обаче финансира филми от самото начало на своето холивудско студио и амбициите на производителя на смартфони нараснаха, след като спечели наградата на Академията за най-добър филм за "CODA" ("Child of Deaf Adults" - "Дете на глухи родители").

През 2021 г. Apple придоби този филм на филмовия фестивал Сънданс за рекордните 25 милиона долара и го разпространи едновременно в кината и по TV+.

"CODA" спечели по-малко от 2 милиона долара в боксофиса. "Cherry" - криминална драма с участието на Том Холанд, пък се появи в избрани кина за няколко седмици през 2021 г., но Apple не обяви колко са продадените билети за тази продукция.

Технологичните гиганти Apple и Amazon увеличават инвестициите си в развлечения, като в същото време намаляват разходите на други места. Amazon уволни хиляди работници, докато Apple съкращава разходите, без да освобождава служители.

Плановете на Apple ще стимулират киносалоните, които все още се борят да се възстановят от пандемията. Продажбите на билети остават с около една трета под нивата от 2019 г., а две от най-големите вериги са в тежко финансово състояние.

AMC Entertainment Holdings - най-големият кинооператор в света, се опита да събере повече пари чрез продажба на акции, докато конкурентът Cineworld Group подаде молба за банкрут миналата година.

Веригите многократно са обвинявали недостига на налични филми от студиата за своите неволи, а не липсата на интерес на хората да се върнат в кината.

Акциите на кината се повишиха след новината за плановете на Apple. Тези на Cinemark Holdings поскъпнаха с 6.5%.

Amazon, която придоби Metro-Goldwyn-Mayer (студиото зад филмите за Джеймс Бонд) за 8.5 милиарда долара, има за цел да прави между 12 и 15 филма годишно, които ще бъдат пуснати в кината, припомня Bloomberg.

Paramount, Walt Disney и Warner Bros. Discovery Inc. също се стремят да увеличат фирмовите си продукции за кината, след като за известен период от време експериментираха с разпространението на филми само в стрийминг платформите.

Единственото отклонение в това планирано завръщане в кината е Netflix, която иска нейните филми да се появяват в кината и онлайн по едно и също време или в рамките на няколко седмици.

Големите вериги киносалони отказаха тази договореност. Netflix обаче харчи повече за оригинални филми от Amazon или Apple.