Приблизително еднометров астероид изгоря в земната атмосфера над Филипините близо до остров Лусон рано в сряда следобед, съобщи НАСА. Европейската космическа агенция изчисли, че това се е случило в 12:39 ч. местно време.

Catalina Sky Survey откри обекта, първоначално наречен CAQTDL2, но преименуван на 2024 RW1, сутринта.

Смята се, че астероиди с размер около 1 метър удрят Земята на всеки две седмици, според космическата агенция, въпреки че много от тях рядко биват забелязвани, преди да взаимодействат с планетата.

„Това е едва деветият астероид, който човечеството някога е забелязвало преди сблъсък“, посочват в туит от Европейската космическа агенция.

Обектът е безвреден, тъй като е достатъчно малък, за да изгори в атмосферата при навлизането си в нея. Наблюдатели на небето в района публикуваха видео в социалните медии, на което се вижда зрелищно огнено кълбо.

Какво представляват астероидите?

Това са неголеми планетоподобни небесни тела на орбита около Слънцето. Смятат се още за малки планети или планетоиди, посочва Wikipedia.

За повечето астероиди се приема, че са останки от протопланетарния диск от преди 4.5 милиарда години, от който са формирани планетите. Почти всички се намират в Астероидния пояс.

Според учените, общият брой на астероидите в Слънчевата система е няколко милиона. Най-големият от тях е 1 Церера с диаметър от 932 км. 4 Веста пък е единственият астероид в астероидния пояс, видим с невъоръжено око.