
Огромният астероид, който е ударил Земята и е сложил край на съществуването на динозаврите преди 66 млн. години, не е бил единствен, потвърдиха учени.
През същата епоха втори, но по-малък астероид се е разбил в морето в близост до крайбрежието на Западна Африка, създавайки огромен кратер. Това е било “ катастрофално събитие”, твърдят учени, което е предизвикало цунами с височина най-малко 800 метра в Атлантическия океан.
Доктор Уисдийн Никълсън от университета Хериот-Уат открива за първи път кратера Надир през 2022 г., но досега е неясно как точно се е образувал той. Сега доктор Никълсън и неговите колеги са сигурни, че дълбоката 9 км вдлъбнатина е създадена от астероид, ударил се в морското дъно.
Те не могат да датират събитието с точност или да кажат дали се случило преди или след падането на астероида, оставил кратера Чиксулуб с диаметър 180 км в Мексико и предизвикал гибелта на динозаврите.
Според тях обаче, по-малкият астероид е ударил Земята също в края на периода Креда, когато огромните животни са изчезнали. Навлизайки в земната атмосфера, той вероятно е създал огнено кълбо.
Доктор Никълсън дава следния пример:
“Представете си, че астероидът удря Глазгоу, а вие сте в Единбург, на около 50 км. Огненото кълбо би било около 24 пъти по-голямо от слънцето в небето – достатъчно, за да запали дървета и растения в Единбург”.
Последвал е изключително силен взрив и сеизмични трусове с магнитуд 7 по скалата на Рихтер. Големи количества вода вероятно са напуснали морското дъно, а след това са се върнали обратно, създавайки уникални отпечатъци по него.
Необичайно е такива големи астероиди да се разбиват в нашата планета в толкова кратък период един след друг. Изследователите обаче не знаят защо два от тях са ударили Земята толкова скоро.
Астероидът, който е създал кратера Надир, е бил с диаметър 450-500 метра, а учените смятат, че се е забил в Земята със скорост от около 72 000 км/ч.
Най-близкото подобно изживяване, с което са се сблъсквали хората, е Тунгуското събитие от 1908 г., когато метеорит с диаметър 50 метра се взривява в небето на Сибир.

Астероидът Надир е бил с размерите на Бенну, който в момента е най-опасният обект, обикалящ около Земята. Учени казват, че най-вероятната дата, на която Бенну би могъл да удари планетата ни, е 24 септември 2182 г., според НАСА. Вероятността това да се случи е 1 към 2 700.
За да проучат по-добре кратера Надир, доктор Никълсън и неговите колеги са анализирали 3D данни на компанията за геофизически изследвания TGS. Повечето кратери са ерозирали, но този е добре запазен, което означава, че учените могат да разгледат по-добре скалните нива.
“Това е първият случай, в който можем да надникнем в кратер като този, което е наистина вълнуващо,” казва доктор Никълс, допълвайки, че по света има само 20 морски кратера, но нито един не е проучван толкова подробно.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Историята на най-скъпия парцел в света, който струва 5 млрд. долара и пак се продаде (ВИДЕО)
- Вместо да мързелуват: Прахосмукачките роботи ще поливат растения и ще си играят с котката
- Денят на Земята: 7 интересни факта за планетата, която наричаме дом
- Историята на Опенхаймер - бащата на атомната бомба
Калкулатори
Най-ново
Историята на Харолд Гилис: Бащата на пластичната хирургия
преди 3 часаТази синя пещера в Гърция изглежда като от друг свят, а е само на няколко часа от България
преди 4 часаТази подправка е по-ценна от злато – цената ѝ достига до 40 евро за грам
преди 4 часаЗащо мъжете са с по-голям въглероден отпечатък от жените?
преди 5 часаИмотното портфолио на Марк Зукърбърг вече се оценява на $300 млн.
преди 6 часаGoogle One надхвърли 150 милиона абонати
преди 6 часаПрочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgВальо Михов пред Дарик и Dsport: Предложихме да играят минимум двама българи и сега чакаме Изпълкома
dsport.bgСедем години изгнание – ходенето по мъките за Динозавъра от Севера
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg