България се придвижва с една позиция нагоре в индекса Global Talent Competitiveness, показващ способността на страните да привличат и задържат таланти. Страната ни заема 49-а позиция спрямо 50-о място година по-рано, както и 29-а позиция сред европейските държави.

Пред нас са държави, като Саудитска Арабия, Коста Рика, Грузия, Хърватска, Бахрейн, Уругвай, Малайзия, Бруней и други. 

Страната ни получава високи оценки за задържането на таланти, но доста ниски при привличането на нови таланти и тяхното развитие. 

Лидерите

Швейцария оглавява подреждането, заемайки челното място десета поредна година. Тя е лидер в категориите предоставяне на възможности и задържане на таланти, благодарение на високите си нива на социална защита и естествената среда.

Сингапур и САЩ заемат второ и трето място в подреждането, наредили се преди Дания и Нидерландия. В десетката са още Финландия, Норвегия, Австралия, Швеция и Великобритания. 

Според доклада, „центровете за таланти“ ще предложат високо качество на живот и устойчиво развитие в следващото десетилетие. Проучването сравнява 134 държави по възможностите им да създават и задържат талантите си.

Китай отчита сериозен ръст в тазгодишната класация, като се нарежда на 40-о място спрямо 47-о за преди година. Индия, която се очаква да се превърне в третата най-голяма икономика в света до 2030 г., заема 103-о място.

Местният бизнес все по-трудно намира качествени таланти, които предпочитат да работят за чуждестранни работодатели или да емигрират, посочват още от бизнес училището Insead, което е автор на доклада.  

Африканските държави, сред които ЧАД, Конго, Етиопия, Мозамбик и Ангола, заемат последните пет позиции в класацията.