След като в периода 2021 – 2024 г. България заемаше места от 35 до 38-о в глобалната класация на стартъп екосистемите Startup Ecosystem Report, изготвяна от StartupBlink, през 2025 г. страната ни отстъпва с четири позиции - до 41-о място.

България отчита едно от малкото свивания (-0.8%) на стартъп екосистемата сред водещите 45 държави в класацията.

­Страната ни вече може да се похвали само с два града сред водещите 1 000 в класацията, като това са София и Варна.

­Българската стартъп екосистема също така отстъпва с едно място в ЕС до 19-ата позиция и се нарежда на седмо място в Източна Европа. Нашата страна заема 40-о място в Транспортната индустрия в Източна Европа и 10-о в ЕС.

Представяне по градове

Възходът на София спира през тази година, като столицата пада с 12 места в глобалната класация до 129-а позиция. Междувременно, София запазва деветата си позиция сред водещите 10 града в Източна Европа.

Общият й резултат е 15 пъти по-висок от втория най-високо класиран български град – Варна. Морската ни столица се изкачва с 50 места в класацията - до 569-а позиция, с ръст на стартъп екосистемата от над 40%.

Пловдив е единственият български град с отрицателен растеж на стартъп екосистемата (-26.2%), като отстъпва с 212 места до 1 189 позиция.

София се нарежда на второ място в Източна Европа и на 56-о място в света в сферата на Облачните технологии, подиндустрия на сферата на Софтуера и Данните.

Българската стартъп екосистема през погледна на StartupBlink 

България има сравнително малък пазар, но отговаря на няколко условия за стабилна екосистема за стартъпи:

  • силна цифрова инфраструктура,
  • разнообразни програми за подкрепа, 
  • водещи технологични специалисти.

Страната е развила здравословна среда за подкрепа на стартиращи компании с редица успешни акселератори и инкубатори. Едно от основните постижения беше отчетено през 2022 г., когато Payhawk се превърна в първия български еднорог. Това даде нов импулс и помогна за привличането на вниманието на рискови фондове от САЩ и Западна Европа, се посочва още в доклада.

Ниските разходи за живот и данъчните облекчения в публичния сектор привличат европейски предприемачи и дигитални номади към българските стартъп еко системи, посочват от StartupBlink. България поддържа едни от най-ниските данъчни ставки, което пък помага за привличането както на чуждестранни инвеститори, така и на квалифицирани технологични специалисти.

Предприемат се и по-обещаващи стъпки със създаването на нови държавни агенции, като Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП).

В доклада се посочва и подкрепата от страна на организации, като Българската предприемаческа асоциация (BESCO), Фонда на фондовете и на частни играчи, като Vitosha Venture Capital и Endeavor Bulgaria.

Въпреки това окуражаващо развитие, екосистемата е изправена пред продължаващи структурни предизвикателства. Силната роля на България като център за IT аутсорсинг означава, че много талантливи професионалисти предпочитат стабилни, високоплатени работни места в чуждестранни компании, което прави предприемачеството по-рядко избиран кариерен път.

Въпреки това, със своето стратегическо местоположение, дигитална инфраструктура и нарастваща политическа подкрепа, България остава в добра позиция да се превърне в регионален център за иновации и предприемачество, се казва още в доклада.

Глобалните лидери

Темпът на растеж на глобалната стартъп екосистема през 2025 г. малко под 21%. По региони лидер е Азиатско-тихоокеанският с 27.4% ръст, следван от Европа с 26.2% и Близкия изток и Африка с 24.9%.

Първото място по държави се заема от САЩ, следвана от Обединеното кралство и Израел. Челната петица се допълва от Сингапур и Канада, докато в Топ 10 влизат още Швеция, Германия, Франция, Швейцария и Нидерландия.

Лидер сред градовете е Сан Франциско, следван от Ню Йорк и Лондон, а първите пет се допълват от Лос Анджелис и Пекин.