Инвестициите в европейски стартъп компании в сферата на изкуствения интелект нарастват, а Европейската комисия обяви през миналата седмица планове, които имат за цел да превърнат Европа в ”AI континент”.

Сътресенията в търговския сектор в световен мащаб в момента обаче биха могли да поставят под заплаха този напредък, пише Euronews.

Европейските инвестиции в AI са довели до ръст от 55% на годишна база на финансирането с рискови капитали през първото тримесечие, сочат нови данни на Dealroom, анализирани от Balderton Capital.

Данните показват, че AI компании вече са набрали 3.4 млрд. долара, в сравнение с 2.2 млрд. долара през първото тримесечие на 2024 г. Те също така сочат, че акциите на европейските технологични компании, с изключение на тези в сферата на AI, поевтиняват с 10%.

Данните обаче не включват въздействието на митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, който обложи вноса от Китай със 125% мито. Той също така обяви 20% мито върху европейския износ за САЩ, преди ставката да бъде временно намалена до 10%.

През уикенда Тръмп заяви, че електронните устройства, като смартфони и компютри, ще бъдат освободени от щатските мита.

И макар новината да подпомогна акциите на европейските технологични компании тази сутрин, това какво ще се случи остава неясно, тъй като Тръмп заяви в неделя, че тази седмица ще обяви данъци върху вносните полупроводници, които са в основата на AI технологията.

Пускането на основополагащи AI модели се превърна в геополитическа надпревара, за която държавите твърдят, че е въпрос на национална сигурност.

САЩ и Китай са далеч пред Европа в изграждането на подобни основополагащи модели, показа публикуван наскоро доклад на Станфордския университет.

Въпреки това, от Balderton посочват, че инвестициите в европейски AI компании до голяма степен са насочени към такива в сферите на здравеопазването, AI медиите, киберсигурността и роботиката.

Данните също така показват, че интересът към европейски AI агенти се повишава, като са мобилизирани 52 млн. долара за нови стартъп компании, които работят по тези инструменти, в това число и за компаниите Lovable и Paid AI, базирани в базираните в Стокхолм и Лондон, респективно.

Планът за действие в сферата на AI

Миналата седмица еврокомисарят по цифрови и нови технологии Хена Виркунен обяви план за действие за континента в сферата на AI, който покрива инфраструктура, достъп до данни, облачни технологии, умения и опростяване на процеси и има за цел да трансформира традиционните европейски индустрии.

През тази година има и два нови еднорога в сферата на AI, които не са публични. Това са шведската Neko Health и ирландската Tines, с което общият брой на европейските AI еднорози възлиза на 76.

Как се справят европейските държави?

Въпреки че не влиза в плановете на ЕС за развитие на AI, Великобритания е набрала по-голяма част от AI инвестициите в Европа, като от  4.2 млрд. долара, набрани от британски стартъп и скейлъп компании, 1.6 млрд. долара за отишли за компании в сферата на AI.

AI инвестициите в Германия нарастват със 74% на годишна база през първото тримесечие на годината - до 404 млн. долара.

Въпреки това, Франция, чието правителство настоява за инвестиции в AI и може да се похвали с компании, като Mistral AI, отчита спад от около 18% на годишна база на инвестициите през първото тримесечие на годината.

От Balderton установяват, че инвестициите във френски компании, като цяло, падат с 26% през първото тримесечие и че тези в сферата на AI се справят по-добре, отколкото френския технологичен сектор като цяло.

Френското правителство полага сериозни усилия за развитието на AI в страната и тази година беше домакин на среща по въпросите на технологията в Париж.

В навечерието на събитието френският президент Еманюел Макрон обяви инвестиции на стойност 109 млрд. долара в AI в следващите няколко години.