Ивалина и Иван Илчеви са създатели на компанията Casa Kakau, която се занимава с производство на безглутенов веган шоколад. 

Идеята им се заражда по пътя на техните лични преживявания и проблеми, когато се оказва, че синът им е алергичен към много храни, включително и към млякото.

Така те решават да създадат рецептата за веган шоколада, който впоследствие се превръща в основен продукт на компанията и днес се продава на четири континента. 

Какви са основните предизвикателства по пътя на развитието, как един семеен бизнес може да си осигури необходимото финансиране и какво изисква той от една модерна дигитална банка - по всички тези въпроси Darik Business Review разговаря с основателите на Casa Kakau в рамките на поредицата "Приказки за пораснали бизнесмени", които разказваме заедно с ПроКредит Банк (България)

Как започва историята на Casa Kakau?

"Стартирахме през 2016 година с идеята да направим по-различен веган продукт, тъй като тогава на пазара нямаше чак толкова голямо разнообразие. Нашата цел беше да направим шоколад, в който няма никакви животински продукти, като във времето се обособи и още едно допълнително предимство - че той е изцяло безглутенов", разказва Иван Илчев. 

По нормативна база в шоколада трябва да има минимум 35% какао и какаови продукти, като при Casa Kakau те са над 60%. 

Освен шоколада, който е основният ѝ продукт, компатията предлага и други неща, като в момента е един от производителите с най-широко портфолио от какаови продукти. 

Растежът и финансирането 

"Темата за финансирането дойде на дневен ред, когато имахме необходимост от по-серизоно израстване и развитие, а именно строежът на новата ни производствена база. В началото започнахме с едно малко помещение, което се намираше в центъра на Пловдив. С това ограничено производство ние тествахме пазара и потенциала на нашите продукти", спомня си Иван Илчев.

Това се случва в периода между 2017 и 2019 г. Оказва се, че има голямо търсене и то не само на българския пазар, но в първото помещение логистичните ограничения са много и няма как да се обезпечават големи поръчки. 

Така възниква идеята за изграждане самостоятелна база, която да е изцяло проектирана за производство на какаови продукти. Тогава се появява и нуждата от финансиране, тъй като компанията е млада, по това време все още няма три завършени финансови години и дори не може да кандидатства по европроекти. Предприемачът разказва:

"Единственият шанс беше да използваме кредит и собствени средства, като интересното беше, че единствено ПроКредит Банк ни подадоха ръка. Останалите финансови институции искаха голямо обезпечение, с каквото ние не разполагахме. Партньорството ни с тях се гради стъпка по стъпка и продължава до ден днешен".

Изборът става не само заради благоприятните изисквания за обезпечение, но и заради условията по самия кредит. По-голямата част от суровините, които компанията използва, се внасят от държави извън Европейския съюз, най-вече какаото. Освен това Casa Kakau участва на различни международни изложения и панаири, като всичко това е свързано с плащания. Според Илчев:

"ПроКредит Банк са много гъвкави по отношение на преводите, превалутирането и работата в различни държави. Освен това таксите при разплащания в чужбина са много ниски. Банката предлага и изключително високо ниво на обслужване, което в днешно време се намира трудно. А и почти не се изисква посещение на клонове, операциите са дигитализирани, което за нас е изключително важно".  

Промяната на изискванията

Според неговата съпруга Ивалина Илчева, процесите на дигитализация се засилват и това се вижда навсякъде по света - и в Азия, и в Европа, и в Америка. Компаниите търсят бързина и удобство, а ПроКредит Банк (България), по думите ѝ, е един от иноваторите в България в това отношение. 

"Изискванията на една компания по пътя на нейното развитие неизменно се променят, но при нас спецификата се крие в това, че не сме типичното производствено предприятие. Нашите суровини идват от трети страни, повечето ни машини също са произведени извън Европа, и по тази причина нещата се случват динамично". 

Когато една компания расте, на нея ѝ трябват и по-гъвкави условия - за закупуване на машини, за канидатстване по европроекти и т.н. ПроКредит Банк (България) предлага връзка с Европейския гаранционен фонд, а това означава, че когато нейните клиенти работят по европроекти, те могат да разчитат на гъвкаво финансиране.

Има много фирми, които в момента се намират в подобна позиция, в начален етап от развитието си и си задават същия въпрос - има ли вариант да се развиват без банково финансиране? 

"На нас банковото финансиране ни помогна да запазим целостта на компанията и да не привличаме външен инвеститор. На този етап за нас беше важно тя да остане семейна собственост. Ние възприемаме банката като партньор, който е много необходим за израстването на една компания. И за нас това беше по-добрият избор, отколкото привличането на външен инвеститор", обяснява Ивалина Илчева. 

Нейният съпруг добавя, че са имали предложения от различни партньори, които имали желание да помогнат с финансиране срещу определен дял от собствеността на компанията. Но приоритетът за тях е да запазят семейния профил на компанията, тъй като той позволява по-бързо взимане на решения. 

"Колкото по-голяма е една структура, толкова по-трудно се достига до единодушие и компромис. А развитието "на мускули" и само със соствени стредства става трудно. Ние с Ива стартирахме от позицията на служители, като преди основаването на компанията нямахме натрупан собствен капитал. Но за да бъдеш конкурентоспособен се изискват сериозни ресурси, особено за строителството на производствена база".  

В момента в Casa Kakau работят 8 човека в производството и трима души в администрацията. Оттук насетне целта за компанията е постигането на по-голяма автоматизация, която да позволи на служителите да работят в по-добри условия и да се запази целостта на екипа. 

"Искаме да постигнем минимално текучество и да знаем, че работим с хора, на които можем да разчитаме", казва Илчев.

Защо е важно производството на хранителни продукти да бъде устойчиво?   

Според Ивалина Илчева, в отделните държави се наблюдават различни тенденции, но в крайна сметка, става въпрос за самосъзнание и потребителска култура.

Тя дава пример с Гърция, където се насърчават местните производители, а и потребителите предпочитат да купуват техните продукти. Там изключително рядко в големите населени места могат да се намерят глобални брандове. Тя смята:

"При нас нещата стоят по обратния начин и чуждите продукти се приемат за "по-престижни" от потребителите. Според мен, става въпрос за манталитет и ние, като производители, имаме ограничена палитра от инструменти, с които можем да работим".

По думите ѝ, една от причините за това е свързана с миналото, когато българските продукти са били с лош дизайн, ниско качество и т. н., което с годините е създало определен негативизъм у потребителите. 

"У нас много хора не разбират какво означава органичен продукт. Но младите българи пътуват все повече, по-запознати са със световните тенденции, имат възможността да сравняват и мисленето им е много по-различно от това на техните родители", казва тя.  

 "Много често ми задават въпроса "Вие сте български продукт, защо цената не е ниска?". Има едно грешно впечатление, че българските продукти трябва да са евтини, нискокачествени и масови. Но ние се стараем да пречупим този стереотип", добавя Иван Илчев. 

Целта на Casa Kakau е да покаже на хората, че може да съществуват иновативни български продукти с устойчиво качество. Но това са неща, за постигането на които трябва време, смятат основателите на компанията.