Историята на детската кухня Furisto започва като челен сблъсък с проблем, който тормози много съвременни родители  - как да осигурят качествена храна за децата си, без да се налага да стоят по цял ден пред печката.  

"Аз винаги съм имала интерес към кулинарията и готвя още от ученичка. Но истински започнах да уча и да се интересувам от здравословното хранене, когато забременях с първата ми дъщеря", разказва основателката на Furisto Маргарита Радулова. 

По думите ѝ, създаването на детската кухня Furisto е свързано с решаването на реален проблем, пред който са изправени много семейства.

"Когато дъщеря ми стана на две години, моите приятелки също имаха малки деца и прекарваха много време в парка с тях, а аз непрекъснато готвех или пазарувах продукти. Много им завиждах за свободното време, но в същото време имах и много по-високи изисквания по отношение на храната, която приготвях за семейството. Така с едно приятелско семейство стигнахме до идеята да си направим собствена детска кухня, която работи само с биопродукти с най-високо качество и без излишни добавки към менюто, като нишесте, брашно, сгъстители и т.н." 

Кога малкият бизнес се сблъсква с проблема с финасирането? 

Furisto стартира дейността си с едно малко помещение в столичния квартал Драгалевци, което разполага с два котлона и една фурна. По това време счетоводителката на компанията е едновременно и готвач в кухнята. Радулова си спомня:

"В началото бяхме убедени, че когато достигнем границата от 100 броя менюта на ден, всички проблеми ще бъдат преодолени и бизнесът ще започне да процъфтява. Оказа се обаче, че всъщност предизвикателствата тогава тепърва започват". 

Компанията започва да се нуждае от много повече инвестиции, по-голяма кухня, повече служители и тогава се появява нуждата от допълнително финансиране.

В този период основателите ѝ започват да търсят варианти за стандартно банково финансиране, но стигат до извода, че големите финансови институции подхождат снизходително към по-малките фирми и не влагат усилия да се запознаят със спецификите на техния бизнес. 

"Като цяло, не ги усещахме като партньори и така в един момент стигнахме до ПроКредит Банк. Те реално вникнаха в нашия бизнес модел, как се случват плащанията, как ние плащаме към доставчиците, какви са нашите принципи на работа. Предложиха ни партньорство, което да бъде реално в наша подкрепа и да бъде изгодно за нас", обяснява основателката на Furisto. 

От какви финансови продукти и услуги се нуждае една малка семейна компания? 

Според Маргарита Радулова, продуктите, които са подходящи за дребния и средния бизнес, не са чак толкова специфични или сложни, но големите банки не са склонни да ги предлагат, защото предпочитат да налагат собствения си интерес.  

"Ние работим от няколко години с ПроКредит Банк и през това време и нашият бизнес се промени много. Това, че има адаптивност от тяхна страна е много полезно за нас. Защото по този начин банковият продукт или услуга се видоизменя според това как се развива бизнесът на клиента". 

Докъде може да расте бизнесът и какви са изискванията за това? 

В момента Furisto има над 70 служители и оперира в четири града в страната. В София, Варна и Бургас компанията има производство, а в Пловдив менютата се доставят от кухнята в столицата. Според Радулова:

"Имаме запитвания от много градове, като Стара Загора, Благоевград, Хасково, както и от други държави - Австрия, Швейцария и Люксембург. Хората там оценяват високо този модел,  тъй като нямат достъп до подобна услуга и това ни кара да мислим, че потенциалът за разрастване на бизнеса е голям". 

Най-голямата инвестиция е свързана с организирането на ново производство. Компанията обаче има високи изисквания към продукта и съответно това налага използването на най-модерните машини за пакетиране, печки, съдове и т.н.

Това изисква средства и по тази причина от Furisto са внимателни по отношение на плановете за разширяване на дейността. 

Какво трябва да знаят бъдещите предприемачи за финансовите предизвикателства?  

Според Маргарита Радулова, най-важният компонент на едно финансово партньорство е доверието. За фирмата и мениджърите ѝ е ключово да знаят, че човекът отсреща иска да помогне, когато те консултира. 

"Желанието да вникнеш по-надълбоко в това, от което клиентът има нужда, е безценно. И това не важи само за банките, а е валидно за всички сектори. Трябва да знаеш какъв е проблемът на човека срещу теб и да се опиташ да го решиш. Зад всеки бизнес стоят хора със своите идеи, визии и ценности". 

Трябва ли да променим отношението си към храненето? 

По думите ѝ, българите имат нужда от преосмисляне на нуждата от здравословното хранене, защото приоритетът на много хора, когато избират какво да сложат на трапезата си, е то да е бързо, удобно и евтино. 

"Нашето тяло обаче не заслужава само "евтини" продукти и тук не говоря толкова за самата парична стойност, а по-скоро за качеството. Храната, която консумираме, трябва да бъде направена от истински продукти. Ако си купиш даден продукт и от всички съставки, посочени на етикета, не разбираш какво означават половината, то очевидно няма как да е най-доброто за теб". 

Качественият хранителен режим включва по-малко захар и ограничаване на преработените храни, но вкусната домашна храна от истински продукти, по думите ѝ, са най-доброто, което можем да си дадем. 

"За моя радост, вече се вижда, че дори и българите все по-често се интересуват от здравословно хранене, спорт, дихателни практики и като цяло започват да се грижат повече за  себе си", коментира основателката на Furisto.