Чайовете на Българска чаена компания са на пазара от 2009 г. и могат да се открият в почти всеки магазин и супермаркет в страната. Семейният бизнес, който стои зад тази марка, обаче, има много по-дълга история. 

"Със съпруга ми решихме да се занимаваме с продажба на билки още през 1993 г. Той е машинен инженер, но има невероятен търговски нюх. В началото просто събирахме билки, които изнасяхме навън, а впоследствие създадохме собствени складове и започнахме да се занимаваме с преработка", разказва Аксиния Триова. 

Компнията започва да изнася билки по целия свят - в Индия, Бразилия, САЩ, Австралия и на много други места, но малко преди Световната финансова криза решава, че иска да добави повече стойност към производството и да предложи готов продукт на пазара.

Така започва и бизнесът с чайове, успоредно със създаването на Българска чаена компания. Триова разказва:

"Преди това изнасяхме растения, които след това се преработваха някъде другаде, от тях се правеха чайове, които след това се внасяха в България. Затова решихме, че можем да го правим и сами".  

Българска чаена компания ООД е основана през 2009 г. и оттогава насам не спира да расте и да разширява пазарите си. Тя работи с почти всички големи търговски вериги в страната и предлага 13 марки и над 150 различни вида чай. 

Финансовата стабилност - ключов фактор на успеха

"Както при всички фирми, разрастването винаги е свързано и с проблеми с финансирането. Първата ни фабрика и първите машини, с които започнахме да работим, закупихме със собствени средства, защото периодът 2007 между 2009 г. съвпадна с финансовата криза и беше много трудно да се осигури финансиране", спомня си Аксиния Триова. 

През годините инвестициите в оборудване и оборотни средства започват да нарастват. От чисто оперативна гледна точка, бизнесът с чай се характеризира с известна сезонност, тъй като има период, в който се натрупват запасите от билки и след това започва тяхната преработка, пакетиране и продажби. 

"Партньорството ни с ПроКредит Банк стана по естествен път, защото ние търсехме финансов партньор с по-иновативно мислене и по-опростени процедури. Едновременно с това те направиха задълбочен анализ на нашия бизнес и на нашите инвестиции, но това стана много по-бързо, отколкото на други места". 

В началото на развитието си компанията не успява да се класира по програмите за получаване на европейско финансиране и, за пореден път, решава да заложи на собствените си ресурси. А решаващият фактор за успеха е гъвкавостта. 

"Стигнахме до момента, в който и ние бяхме доволни от условията, които предлага ПроКредит Банк, а те харесаха това, което ние правим. В крайна сметка, става въпрос и за взаимно доверие", казва още управителката на Българска чаена компания.  

Плановете за бъдещето

Според Аксиния Триова, светът на финансите е сложен и изисква специфични познания, затова за всеки бизнес е важно да може да разчита на своя финансов партньор.  

Българска чаена компания работи с рамков договор, който позволява на компанията да ползва различни финансови продукти - дългосрочни кредити за инвестиции, кредитна линия, овърдрафти и др.

"ПроКредит Банк е много гъвкава в това отношение, което не може да се каже за всички банки у нас".  

Основната амбиция на Българска чаена компания за бъдещето е да стъпи на повече външни пазари, основно в Западна Европа.

"Имаме капацитета, възможностите и контактите, остава да осъществим целта. Разбира се, там конкуренцията е много по-голяма, но ние предлагаме качествен продукт на много добра цена. Освен това тук, в България, разполагаме с целия ресурс от билки, като по този начин затваряме целия цикъл на производството - от добива на растенията до самия чай", обяснява още Триова. 

Кой е любимият чай на българите?

"Пиенето на чай е ритуал, който възхвалява природата. Една чаша чай може да направи деня по-добър и да донесе ползи за здравето", казва Аксиния Триова. 

По думите ѝ, в България и в Източна Европа пазарът на чай е доста по-различен от този на останалите места по света. У нас се пият повече билкови чайове, като традиционните липа, лайка, мента, маточина, мащерка, шипка и различни комбинации от тях. 

"Хубавото е, че българинът става все по-отворен към пиенето на чай като част от здравословния начин на живот, като тази тенденция се забелязва особено силно сред младите хора. През годините се наблюдава доста сериозен спад в средната възраст на нашите клиенти и се открива една по-различна чаена култура".