Тезата, че за успехите в спорта се изисква не само физическа сила и техника, но и психическа устойчивост, не е просто клише, използвано от телевизионните коментатори.

Истината е, че менталната подготовка е ключова част от работата на всеки атлет, но, за съжаление, специалистите в тази област са малко, а услугите им струват скъпо, поради което обикновено се ползват само от топ професионалистите.  

За децата и юношите, които тепърва изграждат своята спортна кариера, менталните тренировки се случват "между другото" и обикновено на съвсем елементарно ниво.

Един български стартъп обаче се опитва да промени това, създавайки мобилно приложение, чиято цел е да "демократизира" менталния коучинг и да го направи достъпен буквално за всеки треньор, всяка школа и всяка академия, която има нужда от него. 

Компанията Mindset Design е създадена през 2021 г. от Карина Карагаева, като в началото фокусът ѝ е насочен към разработката на приложение за коучинг на атлети от различни спортове.

Година по-късно към компанията се присъединява Радинела Димитракова, която е сертифициран ментален коуч и има зад гърба си сериозен опит в работата със спортисти. 

"Цялата наука, свързана с психологията в спорта, а и в бизнеса, е недостатъчно развита и има много хора, които имат нужда от подобен тип услуги. Не става въпрос за терапия, а за подкрепа, насочена към поставянето на цели и постигането на резултати.

В началото, когато разбрах за работата на Mindset Design, не смятах, че е възможно нещо толкова сложно да бъде вкарано в рамките на едно мобилно приложение. Още повече, че това се случваше много преди ChatGPT и цялата истерия около изкуствения интелект, която в момента ни залива отвсякъде", разказва Димитракова. 

Малко по-късно екипът на Mindset Design решава да се насочи конкретно към работата с професионални тенисисти във възрастовата група от 10 до 17 години.   

Тя уточнява, че е работила в екипа на Даниил Медведев, проследявайки цялото му "пътешествие" от номер 60 до номер 1 в ранглистата и вижда колко ключова е мисловната рамка за работата на един спортист.  

Трудно ли се създава стартъп в България? 

"Всяко начало е трудно, особено като се има предвид, че в ранните етапи на развитие на една стартираща компания тя реално не изкарва пари.

Mindset Design започва с инвестиция от 25 000 евро от innovation Capital още на ниво идея, след което се налага промяна във фокуса на продукта и дълги опити за привличане на допълнителни инвестиции", казва Димитракова. 

Идеята първоначално е представена на най-големите тенис клубове в България, които проявяват силен интерес към нея. Реален продукт обаче по това време (2022 г.) все още няма, но впоследствие се създава програма от два модула, с която започват да работят различни български треньори.

Модулите покриват ключови ментални компетенции, които са практически насочени, могат да бъдат практикувани директно на корта и не изискват допълнителна квалификация.  

"Ние предлагаме основата, върху която впоследствие треньорите могат да надграждат. Колкото по-рано се случи това, толкова по-добре, тъй като дава възможност на децата да развият стабилна ментална устойчивост и след това, ако има конкретни казуси, да ги решават персонално със своите треньори", обяснява Димитракова.  

Този първоначален "тест" дава възможност на Mindset Design да анализира информацията и да я имплементира в крайния продукт на бъдещото си мобилно приложение. 

Точно по това време започва и най-трудния период за компанията, свързан с набирането на допълнително финансиране. Той продължава до септември 2023 г. 

dbr.bg-image

"Това е нещо като влакче в увеселителен парк - в един момент се чувстваш на върха, а в следващия си на дъното и не виждаш по какъв начин ще можеш да продължиш.

Представяхме идеята пред всички възможни български фондове за рисков капитал, на чиято инвестиционна теза отговаряхме. Процесът обаче беше изключително труден и понякога обезкуражаващ", спомня си Димитракова. 

Така се стига до включването на фонда New Vision 3 в компанията с инвестиция от 200 000 евро, която отключва много нови възможности. Освен тях, Mindset Design успява да привлече и частни инвеститори, сред които е Стефан Гюров, изпълнителен директор на агенцията за тенис мениджмънт Top Five Management.

Това се случва през септември 2023 г., а през януари 2024 г. компанията планира преставяне на продукта си на детския турнир "Малките Асове", който се провежда във Франция и събира на едно място най-добрите в света тенисисти до 14 години и техните треньори. 

Тоест, компанията трябва да изгради продукта си буквално за три месеца с амбицията да се превърне в официалното ментал коучинг приложение на турнира.

В крайна сметка, целта е изпълнена, а обратната връзка от треньорите е изключително положителна, защото имат нужда от подобно приложение, което бързо и лесно да могат да използват във всяка тренировка. 

Съдържанието в приложението се създава от професионалисти и ментори, които работят с водещите тенис асоциации в света.  

"Това е продукт от треньори за треньори. Децата имат нужда от авторитет и това обикновено е техният треньор. Вместо да вкарваме "още един играч" в процеса под формата на ментал коуч, ние искаме да "овластим" треньора да се занимава и с тази дейност.

Още повече, че персоналните ментални тренировки са изключително скъпи, като цената може да стигне до 400 евро на сесия", обяснява Димитракова. 

Какво предстои?

До няколко седмици предстои пускането на приложението Vodar Tennis в Google Play и AppStore, откъдето то ще може да се сваля от всички заинтересовани академии и школи, които желаят да го използват и да го предоставят на своите треньори. 

В същото време, Mindset Design навлиза и в нов кръг на привличане на финансиране, което да помогне на компанията да стартира и следващия етап от развитието си. 

"Идеята е в бъдеще да излезем и извън тениса, превръщайки се в стандарт за ментален коучинг във всички видове индивидуални спортове. Инфраструктурата на приложението е изградена така, че всяко едно упражнение да може да се разработи както в текстов формат, така и в 3D среда, в която можем да пресъздадем всякакви ситуации.

В момента това се случва на виртуален тенис корт, но може да бъде модифицирано по всякакъв начин. Методологията е приложима за абсолютно всякакви спортове", казва Димитракова. 

Компанията е в преговори с няколко европейски фонда за рисков капитал и участва в различни акселераторски програми, като в същото време гледа и към потенциални инвеститори от Съединените щати. 

Какви качества трябва да притежава успешният предприемач? 

"Много хора питат кои са характеристиките, които някой трябва да притежава, за да бъде успешен основател на компания. Противно на очакванията, моят отговор е, че няма никакво значение какъв е професионалният ти бекграунд, какво образование имаш и т.н.

Основните неща са две - първото е да имаш волята да продължаваш и да не се отказваш, а второто - да си отворен и да се учиш непрекъснато. Може би звучи като клише, но всъщност умението да приемаш нови мисловни рамки и дори поведение е изключителен плюс в подобно начинание", смята Радинела Димитракова.   

По отношение на възможностите за стартиране на бизнес, тя смята, че в България те не са малко, макар и мащабите да са много по-различни от тези в големите европейски икономики или САЩ. 

dbr.bg-image

Още повече, че мандатите за предходния програмен период на повечето рискови фондове у нас вече са изтекли и те влизат в период на мониторинг. Така че ще мине известно време преди конструирането на следващите финансови инструменти, насочени към следващата вълна от български стартъпи. 

"Със сигурност обаче всеки, който е решил да създава компания, трябва да се раздели с много илюзии, първата от които е, че това е нещо забавно и нещо, което могат да правят просто "между другото". По този път се правят адски много жертви и е твърде вероятно човек да се раздели с цели части от живота си.

Материалната страна също не е за подценяване, защото в самото начало приходите са почти нулеви, предприемачите разчитат на своите спестявания или на странични доходи, за да оцеляват, като в същото време вниманието и усилията им трябва да са ангажирани на 100% с компанията. Това е момент, който може да накара много хора да се откажат", казва още тя.   

Другото изключително важно нещо са взаимоотношенията между основателите на компанията. Конфликтите между тях, всъщност, са и една от основните причини за провалите на стартъп компаниите и това е доказано статистически.

Естествено, никой не може да получи 100-процентова гаранция, че ще си пасне с един или друг бизнес партньор, но е добре да има единомислие поне по отношение на основните ценности на компанията. И, разбира се, егото трябва да бъде оставено настрана, защото нагласата, че знаеш всичко и винаги си прав просто не работи. 

"Успешният предприемач трябва да е отворен към идеите на другия, да признава грешките си, когато трябва, но и да бъде непримирим в преследването на общата цел", завършва Радинела Димитракова.