
Инвестицията във VIP местата на Уимбълдън се оказва истинско предимство на тенис турнира от Големия шлем.
Собствениците на така наречените "дебентури" – гарантирани VIP места на Централния или Корт №1, които човек може да притежава за срок от пет години – започнаха да продават билетите си и това им носи солидна печалба.
Според Bloomberg, билетите за мачовете между 2026 и 2030 г. вече се търгуват с около 75% печалба, като дебентурите достигат стойности над 275 000 долара. За сравнение – същите места бяха пуснати за продажба миналата година на цена от 158 000 долара.

Защо билетите за Уимбълдън станаха толкова скъпи?
Причината за тази експлозивна цена? Рязко нарасналото търсене от фенове от другата страна на Атлантика.
„Тенис фенове от цял свят, особено от САЩ, идват на Уимбълдън, който е своеобразна мека на тениса“, казва Алекс Чийтъл, изпълнителен директор на Ten Lifestyle Group Plc - компания, която помага на заможни клиенти да се сдобият с дебентури.
И не е трудно да разберем защо тези места са толкова желани. Освен че дават достъп до най-добрите седалки – наравно с Кралската ложа – притежателите на дебентури получават и ВИП достъп до специални салони и ресторанти.
Централният корт предлага само 2520 такива места (при капацитет от около 15 000), а Корт №1 – 1250 такива места от 12 300. Освен това това са единствените прехвърляеми билети на Уимбълдън, което позволява на собствениците да ги препродават при нужда.
Сега към всичко това се добавя още една привилегия: дебентурите се превърнаха и в печеливша инвестиция – почти като облигации.

Пример: един страстен тенис фен вече е платил две вноски за своята дебентура на Централния корт. Малко след това продава мястото си и реализира 121% печалба – около 218 000 долара, разказва Тим Уеб от Dowgate Capital пред Bloomberg.
Купувачът обаче тепърва трябва да плати последната вноска, с което крайната сума надвишава 270 000 долара.
Разбира се, идеята за дебентурите не е нова. Тези ВИП места се появяват още през 1920 г., като със събраните тогава около 136 000 долара е финансирано изграждането на Централния корт. През годините средствата от дебентурите са използвани за проекти, като прибиращите се покриви и нови кортове.
Според последните данни, Уимбълдън очаква да събере почти 100 милиона долара от продажбата на дебентури за Корт №1. Част от тази сума ще се върне при собствениците под формата на достъп до специални зони, предназначени само за тях.

Рекордни цени на билети за спорт
Този пазарен бум е в синхрон с цялостното покачване на цените в света на спорта, отбелязва Bloomberg. Билетите за спортни събития стигат рекордни нива – например средната цена за вход на Супербоул LVIII е била 9804 долара.
Дори спортната екипировка предизвиква истерия: ракетата на Роджър Федерер от Уимбълдън 2004 беше продадена за над 100 000 долара – кой знае, може би от тенис фен, който е продал своята дебентура.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Nvidia възобновява продажбите на ключов AI чип за Китай
преди 19 минЗаради митата на Тръмп: Хиляди коли чакат на пристанището Антверпен-Брюж
преди 26 минМанчестър Сити с нов договор с Puma за $1.34 млрд.
преди 51 минИнфлацията расте и достига 4.4% през юни
преди 1 часFitch повиши кредитния рейтинг на ОББ
преди 1 часСиня, зелена, жълта, бяла, червена и лилава: Балканската столица с 6 зони за паркиране
преди 2 часаПрочети още
Кая Калас: Новите санкции срещу Русия трябва да са факт до утре
darik.bgМинистерството на туризма извършва цялостна проверка на Златни пясъци
darik.bgТежка катастрофа на пътя Ловеч – Плевен, има жертва
darik.bgЛудогорец се прицели в босненски вратар
dsport.bgНов обрат в сагата около Гьокереш
dsport.bgАсистираната репродукция - надежда, а не табу
9meseca.bg