57-годишният бизнесмен Самир Мане е първият и единствен за момента милиардер в Албания – най-богатият човек в страната с население от едва 2.8 милиона души.

Благодарение на своите инвестиции в търговия на дребно, недвижими имоти и банкиране, той успява да натрупа състояние от 1.4 млрд. долара, според Forbes, което му отрежда място в класацията на милиардерите на изданието за 2025 г.

Това не е нещо, което той е очаквал като 23-годишен бежанец от комунистичесия режим в Албания през 1991 г.

“Никога не съм мислил, че това е възможно. Моята мечта беше да имам собствен дом или кола.”

Сега неговият бизнес конгломерат BALFIN Group развива дейност в 10 държави и отчита нетна печалба в размер на 120 млн. долара и 880 млн. долара продажби за 2024 г., което представлява 31% и 14% ръст спрямо 2023 г., респективно.

Около 62% от приходите идват от търговия на дребно, следвани от недвижимите имоти (20%), банкирането (9%), логистиката и управлението на активи. Мане притежава всичко това, но работи с партньори в своите молове, вериги за търговия на дребно и строителни проекти.

Неговият отпечатък може да се види в албанската столица Тирана, където живее от завръщането си в родината през 2005 г. Той притежава Tirana Bank - петата най-голяма банка в страната, а неговата верига магазини за електроника Neptun е най-голямата в Албания.

Той също така притежава най-голямата верига супрмаркети в страната до продажбата ѝ за 48 млн. долара през март. Луксозният жилищен Rolling Hills също е негов, където той притежава вила с площ от над 3 000 кв. м. Описва го така:

“Купих земята през 2008 г. Беше много евтина тогава.”

Проектът включва 153 вили с изглед към планината Скeндербег. Земята в района е поскъпнала над десет пъти за този период, а Мане продъжава да строи.

В съседство се намира още един проект на Balfin - Collina Verde, а Мане работи по трети проект до изкуствено езеро, който се очаква да струва 240 млн. долара и ще бъде завършен през 2028 г.

Богатството на Мане не се ограничава само в границите на Албания. Той притежава магазини за търговия на дребно в Босна и Херцеговина, Косово, Черна гора и Северна Македония, в това число Skopje East Gate - най-големия мол в страната.

Отвъд Западните Балкани, той е започнал да инвестира в жилищни сгради и офиси в Австрия и Канада, както и в Ню Йорк и Ню Джърси.

Обяснявайки своя подход, той говори за уроци, които е научил от книги на американски легенди в бизнеса, като бившия дългогодшен главен изпълнителен директор на General Electric Джак Уелч:

“Уелч казваше, че човек трябва да диверсифицира. Албания е малка и затова решихме да се насочим и към други държави и индустрии.”

Труден старт

Мане е роден през 1967 г. в южния албански град Корча по време на управлението на комунистическия лидер Енвер Ходжа. Тогава пътуванията в страната са силно ограничени и той рядко напускал родния си град, докато не постъпва в университет в столицата Тирана на 18-годишна възраст, където изучавал геология.

“Не съм избирал да уча геология. Комунистическата партия решаваше какво да учим,” спомня си той.

Като студент Мане започва да купува месо и да прави кюфтета, които продавал на състудентите си, за да изкарва допълнително пари. Шест месеца след началото на това бизнес начинание обаче властите го спират.

През 1991 г., докато е още студент, той решава да напусне страната, за да търси по-добър живот. Сдобива се с австрийска виза от туристическа агенция и потегля на 36-часово пътуване с автобус към Виена, където се регистрира като бежанец (впоследствие научава, че визата е била фалшива, но никой не го спира.)

Мане прекарва повече от 6 месеца в бежански лагер и учи немски език сам, докато не става достатъчно добър, за да кандидатства в Техническия университет във Виена за продължаване на образованието си по геология. През 1992 г. комунистическият режим в Албания пада.

“Албания се отвори малко и имаше хора, които идваха във Виена, за да купуват електроника. Аз видях възможности в това.”

Мане прекъсва образованието си през 1993 г. и започва да превежда на компании износителки, преди самият той да навлезе в бизнеса. През същата година създава компания на име Alba-Trade, която купува видеорекордери, радиоапарати, телевизори и домакински уреди в Австрия и ги изпраща за Албания.

Мане сам товари камионите и след това предприема двудневното пътуване от Виена до Тирана, спейки в камиона, за да пести пари и да охранява стоките. Той намира място в Тирана, паркира камиона си и клиентите просто се появяват.

„Продавахме всичко в камиона за три часа. В Австрия обаче видях, че е възможно да се продават продукти по правилния начин в магазините.“

За да разбере бизнеса, Мане чете книги не само на Джак Уелч, но и на основателя на Уолмарт Сам Ултън.

“Една от тях ме научи как да управлявам бизнес с търговия на дребно, а друга как да управлявам корпорация.” 

Мане отваря първия си магазин Neptun, в който продава телевизори и други домакински уреди, в Тирана през 1996 г. Две години по-късно разширява дейността си в Северна Македония, а след това в Косово, Сърбия и Черна гора.

До началото на новия век Мане вече е изградил империя в сферата на потребителската електроника на Западните Балкани, като разполага с 19 магазина и 50 млн. долара приходи, доставяйки по-голяма част от стоките си от Азия.

След като вижда успеха на западните марки в следкомунистическа Източна Европа, той решава, че може да направи същото в Албания. През 2005 г. той мести семейството си от Виена в Тирана и отваря първия мол в страната в покрайнините на столицата.

Заради слабата икономика обаче чуждите вериги отказват да дойдат в страната, което го принуждава да отвори първата верига супермаркети в Албания. Той наема французин от Carrefour и изгражда първите съвременни хранителни магазини в Албания.

Това е амбициозен ход. По онова време над 30% от икономиката на Албания е в сивия сектор с нерегулирани индустрии, които не плащат данъци. Мане трябва да убеждава потребтелите да преминат към капитализъм в западен стил и да плащат за стоки в мола вместо на кварталните пазари.

“Никой, даже и баща ми, не вярваше, че това ще проработи. Те казваха: ‘Защо някой би шофирал два часа, за да си купи домати?’”

Отначало Мане трудно намира инвеститори и дори фондове, които след това го подкрепят, били скептични относно плановете му по онова време.

Той, в крайна сметка, убеждава Европейската банка за възстановяване и развитие да инвестира 15 млн. долара в неговата верига хранителни магазини.

През октомври 2005 г. той отваря мола Qendra Tregtare в Тирана, в който има магазин на Neptun за електроника и първия магазин от неговата верига супермаркети Euromax. Улиците са задръстени от желащи да посетят мола в деня на откриването, а Мане дори регулира трафика на малкия паркинг.

Когато решава по-късно да отвори още по-големия мол Tirana East Gate, той вече е доказал, че концепцията му работи и привлича повече инвеститори.

Мане купува Tirana Bank през 2019/2020 г. от гръцката банка Piraeus Bank за 64 млн. долара. В момента тя има активи за 1.7 млрд. долара и се оценява на 155 млн. долара.

Проблеми и неуспехи

Мане има и неуспехи в бизнеса. Той купува телевизията Scan TV през 2022 г. но я продава година по-късно с близо 2.2 млн. долара загуба.

Кариерата на Мане не минава и без проблеми. През октомври бившият албански президент Илир Мета беше арестуван по обвинения в корупция. Тогава името на Мане, срещу когото няма повдигнати обвинения, се повяви в документи, според които е предложил на Мета вила на стойност малко под 1 млн. долара.

Мане отрича категорично всички обвинения. Той се гордее с това, че не е влязъл в политката и че не се е облагодетелствал от приватизацията на държавни компании през 90-те години.

В момента се стреми да разшири дейността си още повече в Източна Европа. Той планира нов франчайз на гръцката верига магазини за играчки Jumbo в Молдова и разширява империята си с нови марки.

Мане подиса сделка с датската верига магазини Flying Tiger Copenhagen, като има планове да отвори 50 магазина в следващите четири години.

Той обаче все още вижда потенциал в родината си и международния туризъм, като потенциален двигател за икономиката на Албания. Мане притежава луксозения комплекс Green Coast на Адриатическо море, който, според плановете, ще включва хотели от международни марки, включително Accor, Grand Melia и Hyatt, плюс 2 600 вили и апартаменти.

Първата фаза на проекта, чието изграждане се очаква да струва общо 900 млн. долара, беше открита през 2022 г., а Мане вече е реализирал печалба от близо 150 млн. долара от продажби на имоти.