Първата в България магистърска програма по криптоикономика ще стартира от зимния семестър на 2025 г.

Това съобщиха от най-голямата криптоборса в света Binance. Магистратурата се осъществява в партньорство с Университета по национално и световно стопанство. 

Студентите ще се обучават в сферата на блокчейн технологиите, ще научат как работят криптопазарите и какви са действащите и предстоящите регулации в сектора. 

"Горди сме, че подкрепяме тази инициатива. Ще си партнираме с преподавателите от УНСС и с хората от реалния бизнес. В интерес на цялата индустрия е да предоставяме знания на младите хора", коментира Веселин Георгиев, кънтри мениджър на Binance за България. 

Какво мислят българските потребители за криптоиндустрията? 

У нас повечето потребители са оптимистично настроени за бъдещето на криптосектора, показват данните от проучване на Binance, проведено през септември тази година сред 974 криптопотребители. 

Почти половината от тях (43.3%) държат в криптовалути под 10% от спестяванията си, докато над 27.9% от анкетираните са вложили над 50 на сто от спестяванията си в подобни активи. 

Най-популярната криптовалута сред българите си остава биткойнът, който присъства в 14% от криптопортфейлите, следван от етериума с 10%.

Една четвърт от анкетираните прогнозират, че тази година биткойнът ще се задържи в настоящия си ценови диапазон (между 61 000 и 70 000 долара за брой), а други 23.61% смятат, че тя ще е още по-висока в края на годината - между 71 000 и 80 000 долара за брой. 

Около 22 на сто очакват спад спрямо настоящите ценови нива. 

Прогнозите за следващата година са още по-оптимистични - 28.3% очакват цени между 101 000 и 150 000 долара за брой към края на 2025 година, а други 28% смятат, че тя ще е в границите между 81 000 и 100 000 долара. Тоест, над 56% предвиждат ръст на цените спрямо настоящите нива. 

Проучването на Binance показва още, че приятелите, роднините и колегите са основният канал за информация по темата крипто. Около половината от анкетираните са научили за криптоиндустрията именно от свои познати. 

Едва 16% са прочели статии в онлайн медии, а само 6.3% са се информирали от традиционни медии (радио, телевизия или вестници). 

Все още обаче това си остава "мъжка" индустрия - 88.9% от анкетираните криптопотребители са мъже и едва 10.2% са жени.  

"Опитваме се да привличаме повече дами в индустрията, като определени в тази посока са необходими много повече усилия", коментира Георгиев.

Ръст в криптоизмамите и разширяване на регулациите

Притестнителната статистика показвна, че 70% от потребителите са попадали на различни видове измами в криптопространството, като 35% дори са били жертви на такива. Веселин Георгиев обяснява:

"Тези случаи хвърлят петно върху цялата индустрия. Най-често измамите стават чрез лични съобщения в приложенията за комуникация, като Telegram и WhatsApp. Измамниците се свързват с неопитни потребители и инвеститори в специализираните групи за криптоинформация. Опитваме се да им противодействаме по всякакъв начин, но процесът е постоянна игра на котка и мишка". 

Той съветва потребителите да общуват с борсовите оператори и посредниците само през официалните канали. 

"Никой служител на Binance няма право да се свързва с вас чрез лично съобщение. Ако някой го прави и се представя за такъв, със сигурност не е", каза още експертът. По думите му, постепенното разширяване на обхвата на регулациите върху криптоиндустрията е добра новина. 

"Директивата за криптоактивите MiCA е шанс за Европа да "яхне" вълната на Третата интернет революция, която е основана на блокчейн технологиите. Масовото приемане на криптоинструментите не е възможно без съответната регулация". 

Интересът на регулаторите по света към сектора нараства, отбелязват още от Binance. В момента около една трета от регулаторните финансови институции или имат готова нормативна рамка за сектора, или работят по такава.