
Ако се вгледаме в графиката, изобразяваща движението на цената на биткойна, тя наистина е впечатляваща. Най-скъпата и най-често търгувана криптовалута е повишила стойността си със 129% през последните 12 месеца, а доходността ѝ от създаването й през 2009 г. е астрономическа.
Нагласата на инвеститорите към биткойна обаче е разнопосочна, като по-старото поколение често смята, че не иска да има нищо общо с криптовалутата.
По-рано тази година финансовият експерт и водещ на популярен подкаст Дейв Рамзи сравни инвестицията в биткойн с вложение в иракския долар, който, според него, е една от най-нестабилните валути в света.
Легендарният инвеститор Уорън Бъфет е на подобно мнение. Според него, щом биткойнът не носи приходи и доходност под формата на дивидент, Бъфет не би платил дори и 25 долара за цялото налично количество от криптовалутата.
Финансовият експерт и автор Сузи Орман обаче смята друго. Тя посочва, че биткойнът е част от нейното портфолио и всеки от нас би трябвало да го включи в своето.
„Всеки би трябвало да има позиция в биткойна“, казва тя пред CNBC Make It. “Но в случай, че не съм права, а аз съм грешала в миналото и по други въпроси, може просто да инвестирате в биткойн сума, която сте склонни да рискувате“.
Крипто ентусиастите посочват няколко основни причини за притежаването на биткойн и други популярни криптовалути. Част от тях са на мнение, че те съхраняват стойността на парите, тъй като налице е точно определен брой от актива.
Други смятат, че биткойнът може да служи като дългосрочен хеджиращ инструмент срещу инфлацията, а според трети, криптото може да ги предпази при евентуален срив на щатския долар и/или друга валута.
Сузи Орман обаче не се интересува от тези причини. „Младите хора ще продължават да печелят повече пари и биткойнът ще е една от инвестициите, които те ще избират, а това ще накара цената му да се повишава“, посочва тя.

"Не смятам, че биткойнът може някога да бъде инструмент за съхранение на стойността на парите. Тъй като младите хора инвестират все повече в крипто, евентуално и всеки от нас може да го направи", допълва инвеститорът.
Според Morning Consult, 70% от криптовалутите се притежават от милениъли (родени между 1981 и 1996 г.), както и от представители на поколението Z (родени между 1997 и 2012 г.), въпреки че тези две поколения са едва 41% от населението на планетата.
Орман обаче е на мнение, че криптото е спекулативен актив, чието движение не се основава на фундаментални причини, а на търсенето от страна на инвеститорите, което може да привлече и повече спекуланти.
„Това е инвестиция, в която можеш да загубиш всичко или да я притежаваш, докато не достигне стойност от 100 000 или дори 200 000 долара“, казва тя.
Според финансовите експерти, в подобни високорискови активи можем да си позволяваме инвестиция от не повече от 5% от портфейла ни.
Орман посочва, че предпочита да инвестира в биткойн през борсово-търгувани фондове (ETF-и) вместо директно придобиване на криптовалута.
* Изложеното мнение не представлява препоръка за покупка/продажба на инвестиционни активи.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
17.05.2025Преди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
17.05.2025Защо гърците окачват октоподи на слънце?
17.05.2025Историята на Нюйоркската фондова борса
17.05.2025Berkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
17.05.2025Дългите работни часове променят структурата на мозъка?
17.05.2025Прочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgБУТОНКИТЕ: Какво видя Левски в евроогледалото?
dsport.bgЛевски изпусна нервен Лудогорец в голово шоу на „Герена“
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg