Регионът на Близкия изток и Северна Африка генерира 7.5% от обема на всички трансакции с криптовалута в световен мащаб между юли 2023 г. и юни 2024 г., показват данните от доклад на Chainalysis, цитиран от Coin Telegraph. 

Chainalysis оценява общата стойност на глобалните криптотрансакции за периода в тази част на света на 338.7 милиарда долара, като по-голямата част от обема идва от институционални и професионални инвеститори.

Според доклада, приблизително 93% от транзакциите са били за $10 000 или повече, докато дребните инвеститори генерират едва 1.8% от целия обем на транзакциите в региона.

Криптотърговията в Близкия изток и Северна Африка се осъществява предимно чрез централизирани борси. Докладът обаче отбелязва и големия интерес на Обединените арабски емирства и Саудитска Арабия към децентрализираните платформи.  

Експертите на Chainalysis подчертават усилията на Обединените арабски емирства да се наложат като глобален крипто хъб, залагайки на регулаторна яснота и далновидна позиция по отношение на технологията за цифровите активи.

През август 2024 г. съдът в Дубай постанови, че криптовалутите са валидни средства за плащания по трудови договори.

През септември 2024 г. финансовите регулатори в ОАЕ направиха още една стъпка към възприемането на цифровите активи, като позволиха на доставчиците на виртуални активи, лицензирани в Дубай, да обслужват цялата страна.

Председателят на изпълнителния борд на Дубайския регулаторен орган за виртуални активи (VARA) каза, че новото партньорство на организацията с Органа за ценни книжа и стоки (SCA) на ОАЕ рационализира регулаторния процес и предоставя цялостни гаранции срещу инвеститорски риск и измами.

Съвсем наскоро Централната банка на Обединените арабски емирства одобри застрахователен продукт за попечителство, който ще защитава финансовите институции и техните клиенти от загуби в резултат на хакове, вътрешни измами и щети на инфраструктурата за съхранение на криптоактиви.