
За четвъртото тримесечие на 2024 г. банките отчитат 421 броя кредита с параметри, надхвърлящи въведените изисквания за кредитните стандарти, което представлява 4.2% от общо 10140 новоотпуснати кредита.
Общият им размер възлиза на 118 млн. лв., или 5.4% от брутната стойност (2.19 млрд. лв.) на новоотпуснатите кредити, обезпечени с жилищни имоти за третото тримесечие на 2024 г.
Преобладаващата част от кредитите с параметри, надхвърлящи изискванията, попадат в диапазона – за показателя DSTI-O между 50% и 60%, за LTV-O под 85% и матуритет до 30 години.
В края на 2024 г. брутният размер на портфейла от кредити на домакинствата, обезпечени с недвижими имоти, достигна до 27.6 млрд. лв., което представлява 22.9% от общо кредити и аванси и 14.3% от общо активи на банковата система.
Кредитното качество на този портфейл продължава да се подобрява.
През последните три години обемът необслужвани кредити, обезпечени с имоти, намалява от 428 млн. лв. в края на 2022 г., на 332 млн. лв. в края на 2023 г. и на 285 млн. лв. в края на 2024 г., а делът на необслужваните кредити в този портфейл се понижава съответно от 2.33%, на 1.51% и на 1.03% в края на 2024 г.
Какви са новите изисквания?
Изискванията обхващат съотношение между размера на кредита и стойността на обезпечението при отпускане (LTV-O) в размер не по-високо от 85%, съотношение между размера на текущите плащания във връзка с обслужването на дълга и месечния доход на кредитополучателя при отпускане (DSTI-O) в размер не по-висок от 50% и максимален срок по договора за кредит (матуритет) не по-дълъг от 30 години.
Допустимо е одобряване или предоговаряне на кредити с параметри, които се отклоняват от въведените изисквания през текущо тримесечие в рамките на до 5% от общата брутна стойност на новоотпуснатите или предоговорените кредити през предходното тримесечие.
Защо се прави?
С въведените изисквания се цели превантивно подсигуряване на устойчивостта на банковата система в контекста на повишаващите се тенденции в проявлението на цикличните рискове в средносрочен план.
Изискванията подкрепят поддържането на стабилността на банковата система, като допълват приложените до момента от БНБ капиталови буфери, определени с едни от най-високите нива в Европа.
Те нямат възпиращ кредитната дейност характер, а следват надзорния подход на БНБ за висока консервативност и общата практика на макропруденциални мерки, приложена в страните от ЕС.
Какво показват данните?
В банковата система през четвъртото тримесечие на 2024 г. обемът на новоотпуснатите кредити, обезпечени с жилищен недвижим имот (ЖНИ), се понижава до 2.16 млрд. лв. спрямо 2.19 млрд. лв. за предходния тримесечен период.
Промяната контрастира с наблюдаваната през последните три години тенденция за формиране на най-големи кредитни обеми през последното тримесечие на годината.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Ниските нива на Дунав вдигат цената на корабоплаването
преди 54 мин60-дневно пътешествие ви води на четири континента
преди 55 минШофьорите на таксита са най-силно изложени на замърсяване с фини прахови частици
преди 58 минНа море в България: Бяла
преди 1 часИ Scope Ratings повиши рейтинга на България
преди 1 час5100 тона малини произведени у нас през 2024 г.
преди 1 часПрочети още
Атанас Чобанов: Бухалките на Пеевски няма да излязат в отпуска
darik.bgД-р Ивайло Митковски: Срещу кмета на Варна има съдебен произвол!
darik.bgТакса над 28 000 лв., за да учиш химия в Софийския университет! Как така!?
darik.bgМач ЕкстрасенсИ: Челси срещу ПСЖ – кой ще стане световен шеф?
dsport.bgТрансферен гаф на Лудогорец премина в Йордания
dsport.bgРаждането не трябва да бъде битка – лична история, която предизвика реакция
9meseca.bg