Някои човекоподобни маймуни осъзнават, когато човек не знае нещо и са способни да му предадат нужната информация, за да го научи, показват резултатите от ново проучване.

Изследователи от университета Джон Хопкинс, изучаващи бонобо, откриват, че животните биха посочили къде са скрити лакомствата, ако видят, че човешкият им партньор не знае това, според изявление на университета, цитирано от CNN.

Работейки с три мъжки бонобо, съавторът на изследването Люк Тауроу, който е докторант в Джон Хопкинс, сядал на маса срещу едно от животните, докато друг човек поставял лакомство под една от трите чаши.

В някои случаи Таунроу виждал под коя чаша е лакомството и бонобото го изчаквала да му подаде храната. В други случаи той не знаел къде се намира лакомството и бонобото му сочела правилната чаша, за да му помогне да я намери.

„Привидно простият експеримент демонстрира за първи път, че маймуните могат да предават неизвестна информация в името на екипната работа“, се казва в изявлението.

А съавторът на изследването и професор по психология и мозъчни науки в университета Крис Крупение казва пред CNN, че изследването „е едно от най-ясните доказателства, че нечовекоподобните примати разбират, когато някой друг е невежа“.

Тази способност да се откриват пропуските в знанията на другите е известна като Теория за ума. „Като хора имаме способността да мислим за гледната точка на другите“, казва Крупение.

„Това е ключова характеристика на човешката психология“, добавя той, обяснявайки, че ни позволява да си сътрудничим помежду си и да учим другите на неща, които те не знаят.

Теорията за ума преди се е смятала за уникална за хората, но проучването показва, че бонобо споделят тази способност.

„Доказателствата, които имаме, са добра индикация, че те наистина могат да използват теорията за ума“, казва Крупение, обяснявайки, че проучването се основава на предишни изследвания по темата при шимпанзетата.

След това екипът планира да проучи мотивацията на бонобо за споделяне на информация и начина, по който те мислят за умовете на другите индивиди.

Учените се надяват проучването да помогне за повишаване на осведомеността относно бонобо - застрашен вид, който се среща изключително в Демократична република Конго.

Изследването е публикувано в списание Proceedings of the National Academy of Sciences.