
Глобалните цени на кафето от сорта арабика нараснаха до рекордни нива от над 3.60 долара за 1 паунд (0.45 кг), тъй като Бразилия, която е най-големият производител на сорта в света, няма много количества за продажба, а опасенията относно предстоящата реколта продължават.
Дилъри твърдят, че 70-80% от настоящата реколта арабика в Бразилия са продадени, а нови сделки се сключват бавно. Страната произвежда близо половината от кафето арабика в света.
Метеорологичните условия в Бразилия са по-благоприятни напоследък след големите суши от миналата година. Въпреки това, предстоящата реколта ще бъде с 4.4% по-малка от предишната, според бразилската агенция за доставки на храни Conab.
"Глобалното предлагане на кафе остава ограничено. Виетнам напредва бавно с продажбата на своята реколта от сорта робуста. Кафето от сорта арабика, произведено в Централна Америка и Колумбия, достигна по-бавно до пазарите, а бразилските фермери не проявяват особен интерес към това да продават повече," казват от борсовия посредник HedgePoint Global Markets.
Фючърсите на кафето от сорта арабика поскъпнаха до рекордните 3.6945 долара за паунд на Intercontinental Exchange (ICE), с което ръстът в цената за годината достигна близо 15%. Впоследствие контрактът приключи търговията с повишение в цената от 2.5% на 3.6655 долара за паунд.

Кафето робуста, което обикновено е по-евтино и се използва основно за приготвянето на инстантни кафета, поскъпна с 0.9% до 5 609 долара за метричен тон.
Износът на кафе от Индия, която е петият най-голям производител на сорта робуста, се очаква да намалее с над 10% през 2025 г. заради по-малкото производство и ограничените стокови запаси от реколтата от предходния сезон.
Дилъри на кафе казват, че производители от Индия и Виетнам, която е водещият световен производител на сорта робуста, задържат продажби в очакване на по-нататъшно покачване на цените и че в Бразилия около 80-90% от настоящата реколта вече е продадена.
От борсовия посредник Sucden посочват в свой доклад, че бразилските производители също така дават приоритет на местните продажби пред износа в долари, макар и по-доходоносен, тъй като финансовото им състояние се е подобрило значително в последните две години.
От компанията допълват, че настоящите буферни запаси на страната са намалели до 500 000 чувала, в сравнение с около 8 милиона обикновено, което означава, че всякакви допълнителни метеорологични промени биха могли да окажат огромно въздействие върху глобалните цени на кафето.
От Sucden очакват глобалният пазар на кафе да отчете дефицит в четвърти пореден сезон.
При другите суровини, нерафинирата захар поскъпна с 1.1% до 19.45 цента за паунд, като цената се възстанови от достигнатия през миналата седмица петмесечен минимум, докато бялата захар поскъпна с 2.2% до 522.90 долара за тон.
Фючърсите на какаото се повишиха с 3.3% до 11 745 долара на тон на борсата в Ню Йорк, докато в Лондон ръстът беше от 1.6% до 9 138 паунда (11 365 долара) за тон.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Историята на Рудолф Дизел - изобретателя на дизеловия двигател
18.03.2025Втори шанс за превзетия от туристи райски остров в Малта
18.03.2025Стартъп създава глобална технологична платформа за рециклирана дървесина
18.03.2025Банкнотите в обращение у нас отново под 30 млрд. лв.
18.03.2025Revolut vs. Paysera vs. Wise - как да изберем платежна сметка?
18.03.2025Alphabet води преговори за придобиването на Wiz срещу над $30 млрд.
18.03.2025Прочети още
Блокираните в космоса астронавти на НАСА поеха към Земята
darik.bgРазпръсна ли Вучич протестиращи със звуково оръжие? (ВИДЕО)
darik.bgОсем пострадали при инцидента в РСМ са в болници у нас
darik.bgАтанас Фурнаджиев: Проблемът не е в това колко чужденци играят, проблемът е в това да играят българи
dsport.bgАтанас Фурнаджиев: Аз лично съм „за“ намаляване на отборите в Първа лига
dsport.bgБезплатни лекарства за децата поискаха организации
9meseca.bg