Цената на горивото за ядрени реактори скочи до рекордно високо ниво, тъй като търсенето от центровете за данни с изкуствен интелект задълбочава недостига на пазара след нахлуването на Русия в Украйна, съобщава Financial Times.
Цените на обогатения уран достигнаха 190 долара за работна единица (стандартната мярка за усилието, необходимо за разделяне на изотопите на урана), в сравнение с 56 долара преди три години, според доставчика на данни UxC.
Възраждането на интереса към ядрената енергия идва на фона на опитите на правителствата и компаниите да намерят нисковъглеродни източници на енергия, достатъчно големи, за да обслужват големи индустриални съоръжения и общности.
Водещи технологични компании, като Microsoft и Amazon, се интересуват от използването на горивото за управление на изключително енергоемките центрове за данни, докато се борят за надмощие и пазарен дял в сегмента на генеративния AI.
Нарастващата конкуренция за енергия засилва опасенията на индустрията след нахлуването на Русия в Украйна преди близо три години.
Русия е основен играч в процеса на превръщане на добития уран в обогатено гориво, необходимо за ядрени реактори, но санкциите на САЩ и руската забрана за износ допринасят за повишаването на цените до рекордно високи нива.
Анализаторите смятат, че проблемът вероятно ще се изостри след изтичането на срока на облекченията, които САЩ бяха приели за някои вносители да края на 2027 г. Този проблем оказва натиск върху индустрията да намери нови съоръжения за преобразуване на уран.
Извън Русия, основните западни страни, които имат действащи съоръжения за преработка на уран, са Франция, САЩ и Канада.
Около 27% от вноса на обогатен уран в САЩ през 2023 г. е дошъл от Русия, според анализ на Berenberg. Докато американските енергийни компании вероятно са имали достатъчно гориво за тази година, запасите им ще паднат значително след още четири години.
По-голяма част от доставките на уран се продават по дългосрочни договори, а не т. нар. спот пазар. Но цените за незабавна доставка може да се повишат в резултат на потенциално свиване на наличността на самия уран, казват още експертите.
Казахстанската държавна добивна компания Kazatomprom, която е най-големият производител на уран в света, предупреди през последните месеци за по-ниско от очакваното производство.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Кои печели и кой губи в Европа от поскъпващия долар?
преди 5 часаНай-голямата италианска банка за първи път купи биткойни на спот пазара
преди 6 часаКой е милиардерът, искащ да купи TikTok?
преди 6 часаНСИ: Продуктите от собствени марки на Kaufland са с 30% по-изгодни от еквивалентите им
преди 6 часаНовата такса задръстване облекчи трафика в Ню Йорк
преди 6 часаСкъпите жилища в Европа водят до недостиг на служители
преди 7 часаПрочети още
Billboard разкри кои са най-дългоочакваните албуми на годината
darik.bgЗеленски готов да разменя пленени севернокорейци за украински войници
darik.bgОгненият ад в Ел Ей: Продължава да расте броят на жертвите
darik.bgПредседателят на Столичния общински съвет: Стадионът ще остане дом на Левски и всички бъдещи действия ще бъдат прозрачни и с ясни условия
dsport.bgAS: Испански защитник между ЦСКА и Сегунда дивисион
dsport.bgКак маслото от вечерна иглика помага на бъдещите майки
9meseca.bg