Общата пазарна капитализация на 100-те най-големи технологични компании в Централна и Източна Европа възлиза на почти 117 милиарда долара, сочи докладът Digital Champions CEE 2025, изготвен от фондация Digital Poland. 

Първите три места в тазгодишната класация са заети от естонската финтех компания Wise, както и от двете полски компании InPost и Allegro.

Според данните, стойността на 32 компании в региона надхвърля 1 милиард долара, а други 50 имат оценка над 250 милиона.

Най-много компании в списъка са от Полша – 39 фирми с обща оценка над 43 милиарда долара. Следват Естония и Чехия с по 13 компании, но стойността на естонските фирми почти удвоява тази на чешките – 21.7 млрд. срещу 12.2 млрд. долара.

Литва (7 компании) и Румъния (6 компании) са по-надолу в класацията.

България влиза в класацията с 4 компании, разпределени в 2 категории:

  • Payhawk (24-о място), която е нашият представител в категорията Digital Phonixes, тоест компания, надхвърляща пазарна капитализация от 1 млрд. долара.
  • SiteGround (34-о място), LucidLink (53-о място), Quantive (78-о място) са в категорията Digital Dragons, тоест оценени на между 250 млн. долара и 1 млрд. долара. 
  • Страната ни няма представители в категорията Digital Wolves, където традиционно се нареждат компаниите на стойност от 100 до 250 млн. долара. 

Полша и Балтийските държави – лидери в CEE технологичния сектор

„Полша се превърна в благоприятна среда за развитие на дигитални компании, като местните фондове за рисков и частен капитал играят ключова роля. Компании, като InPost, Booksy и ICEYE, вече имат глобален обхват“, казва Розалия Урбанек от PFR Ventures.

Макар ICEYE да е финландска компания, тя е съсобственост на поляка Рафа Моджевски и извършва съществените си операции в Полша.

Въпреки че Полша доминира по брой компании в класацията, балтийските държави се открояват с по-висока концентрация на стойност – 23 компании от Литва, Латвия и Естония формират над 30% от общата оценка при едва 4% от населението на региона.

Секторът расте по-бързо от Западна Европа

Технологичният сектор в ЦИЕ изпреварва общото икономическо развитие на страните от региона. Технологичните компании в ЦИЕ формират над 8% от цифровата икономика на Европа (на стойност 3 трилиона евро), като стойността им е нараснала 2-3 пъти по-бързо през последното десетилетие, в сравнение със западноевропейските конкуренти.

Предизвикателства пред индустрията

„Компаниите от ЦИЕ имат огромен потенциал, но трябва да мислят глобално, за да го реализират. Регионът предлага отлични ИТ таланти и сравнително ниски разходи“, казва Филип Качмарчик от XTB.

Сред основните бариери пред растежа се открояват сложни регулации на ЕС, несинхронизирано прилагане в различните страни и нелоялна конкуренция от страни извън ЕС.

„Това поставя европейските компании в неравностойно положение“, подчертава изпълнителният директор на Allegro Марчин Кушмиеж.

Финансирането остава ключов проблем

Липсата на капитал е един от най-големите проблеми. „Въпреки иновативните идеи и амбиции за глобален растеж, много фирми нямат необходимото финансиране“, посочва Шимон Валах от InPost.

Според него, интересът на инвеститорите расте – през 2024 г. инвестициите в технологични компании от ЦИЕ достигат 3.89 млрд. евро, като Полша заема второ място с 592.1 млн. евро, след Турция.

Според проучване на The Recursive от началото на 2025 г., 62% от рисковите инвеститори в региона очакват по-благоприятен инвестиционен климат спрямо предходната година, като най-голям потенциал се вижда в сферите на изкуствения интелект, киберсигурността и дийптех технологиите.