Какво се променя за една компания, когато надхвърли оценката от 1 млрд. долара и се превърне в корпоративен "еднорог"?
Как сътресенията в банковия сектор на развитите пазари ще се отразят на българските стартиращи компании и кои ще са финансовите продукти на бъдещето?
По всички тези теми Darik Business Review разговаря с изпълнителния директор и съосновател на първия български "еднорог" Payhawk Христо Борисов.
Какво се промени в Payhawk в първата година, след като компанията официално се превърна в първия български "еднорог"?
Това, което лично за нас се промени през тази година, бяха очакванията от страна на служителите и стартъп екосистемата. Отговорността стана по-голяма и то не защото сме стигнали оценка от 1 млрд. долара, а защото сме първата такава компания от България.
Това ни превръща в пример - как работим, какво е отношението ни към екосистемата, какви инициативи подкрепяме и т.н., а това променя и начина, по който се взимат решенията.
Тази година, когато отворихме новия си офис, поканихме всички наши инвеститори от Силицевата долина, от Лондон, от Истанбул, от Швеция и т.н., за да могат да се запознаят със ситуацията тук и да разберат малко повече за останалите компании в региона.
За голяма част от фондовете, с които работим, Payhawk е тяхната първа инвестиция в България. Всички бяха много впечатлени от скоростта, с която се развива стартъп екосистемата, от качествените компании, които идват.
Вече има компании, които скоро ще организират нови кръгове на финансиране. Те започват да влизат в полезрението на тези фондове, инвестиращи в разрастващи се компании.
Наскоро открихте нов офис в София. Как се вписва той в плановете за развитието на компанията?
Ние продължаваме да наемаме хора и да развиваме компанията. За нас е важно да задържим тази инерция, която имаме в момента. Започваме да инвестираме в собствени лицензи и да разширяваме обхвата на нашата дейност.
Едно от нещата, които направихме наскоро, беше да предложим нова кредитна карта без лихви и с по-гъвкави периоди за плащане. Тя е предназначена за компаниите в САЩ и Великобритания, където предлагаме кредитни продукти.
В България пък ще пуснем нова карта Visa, която ще е уникална за нашия пазар, защото ще позволява поставянето на много динамични правила - къде да се ползва, по кое време и т.н.
Можете, например, да я настроите, така че да се ползва само за определен доставчик в конкретен часови диапазон или до някаква фиксирана сума. По този начин един финансов отдел може да направи много по-ефективен инструмент за своите служители или клиенти.
Искаме да разширим и възможностите за международни разплащания с нашите продукти, така че компаниите да могат да плащат на доставчици от цял свят. Към момента поддържаме транзакции в общо пет валути, като искаме да стигнем до 180 валути.
С какъв екип разполага Payhawk и какви са плановете за развитието му?
В последната година инвестирахме основно в това да създадем т. нар. "лидерски" екип. Мениджърският екип е насочен изцяло от вицепрезидентите и ръководителите на всяка една от дивизиите, тъй като сега, когато за нас работят вече над 100 човека, организацията стана доста голяма имаме нужда от силни лидери във всяка област.
Успяхме да наемем много добри кадри от цял свят, които имат опит в това и помагат за бързото развитие на компанията. Много от тях идват в България за първи път.
Миналата седмица бяхме в Банско за три дни с цялата компания, като имахме един служител от САЩ, който за първи път напуска границите на своята родна страна, за да дойде до България.
Динамиката на международния екип, който включва хора от толкова много държави, обаче ни дава възможност да показваме България и като марка. Освен с технологиите, хората вече я разпознават и с нейната природа, качеството на храната и много други положителни страни.
Какъв ще е ефектът за българската стартъп екосистема от "затягането" на ликвидността в глобален план, повишаващите се лихвени проценти и сътресенията, които наблюдаваме в банковия сектор през последните седмици?
За нас имаше и положителен, и негативен ефект от ситуацията. Положителният е свързан с продукта, който развиваме - ние помагаме на компаниите да управляват финансите си по-добре.
И това е много необходимо в ситуация на криза, защото всяка "стотинка" е важна за компаниите и тяхната ефективност.
Отделно от това, ние самите предлагаме различни финансови инструменти, включително и кредити. Това дава възможност на компаниите да диверсифицират риска и да защитят своите сметки.
Работим в доста държави, с различни институции за електронни пари, затова средствата на нашите клиенти по дефиниция са разпределени в много банки, макар че ние самите никога не сме се рекламирали като банка, това не е нашата цел.
Негативната гледна точка е, че от последното тримесечие на миналата година се наблюдава свиване на разходите на компаниите. С повишаването на лихвите, достъпът до капитал става по-скъп, а това води до по-голяма предпазливост.
Засега възможно най-лошият ефект от фалита на Silicon Valley Bank беше избегнат - т. нар. "домино ефект". Обикновено големите технологични компании имат много други фирми от технологичния сектор като клиенти.
И дори част от тях да не са имали средства в SVB, те биха могли да пострадат от това, че партньорите им излизат от бизнеса заради този фалит. Да не говорим, че доста голяма част от експодициите в SVB бяха на самите фондове.
Интересно беше и развитието на ситуацията с европейския клон на банката, който веднага беше придобит от HSBC с ангажимент да бъде запазена основната му дейност.
Да, ние дори проведохме разговор с част от мениджмънта на HSBC. Те искаха да успокоят предприемачите, които имат бизнес в Обединеното кралство.
Със сигурност идеята им е да продължат да развиват звеното, купено от SVB, защото то предлага уникален продукт и дава достъп на банката до клиенти, която тя иначе трудно би могла да привлече.
Смятате ли, че стартъп екосистемата в Европа вече е достатъчно развита, за да има нужда от такава специализирана финансова институция, като Silicon Valley Bank?
Със сигурност има нужда, защото основната причина SVB да привлече толкова много клиенти от тази сфера е, че тя много добре разбираше бизнес модела на тези компании. Тя определяше риска на компаниите, с които работи, по-добре, отколкото повечето консервативни банки биха го направили.
Уникалният продукт на SVB беше т. нар. "venture debt", или заеми, фокусирани изцяло върху стартиращите компании. Това не е обикновен корпоративен кредит, тъй като е свързан с много допълнителни параметри, взима предвид оценката на фирмите, позволява залог на част от капитала на дружеството и т. н.
А пазар за подобни продукти вече има и в Европа. Когато компаниите не могат да привлекат рисков капитал, те започват да търсят дългови инструменти. SVB играеше важна роля, защото кредитираше по този начин много стартиращи компании.
След фалита ѝ, вероятно ще се създаде известен вакуум, поне временно, който ще ограничи възможностите на доста стартъпи, от гледна точка на източниците на финансиране.
В момента рисковият капитал е изключително скъп заради увеличаването на лихвите и нуждата от алтернативно финасиране е голяма. Много предприемачи се опасяват, че достъпът до специализирани финансови инструменти ще бъде ограничен, което със сигурност ще се отрази на технологичната индустрия като цяло.
Кой ще е следващият "game changer", който ще промени света на разплащанията?
Ние се опитваме да направим точно това, като следващата революция вече се случва постепенно. За това допринася навлизането на нови компании в сектора.
Когато има банки, заплашени от фалит поради лошо управление на риска, алтернативните финансови инструменти биха могли да получат известен тласък, включително и криптовалутите.
Payhawk към момента не разглежда подобни опции, тъй като не сме имали заявен интерес от нашите клиенти за нещо такова, но със сигурност един от големите аргументи срещу алтернативните валути винаги е бил рискът, свързан с тях.
Но когато проблемите започват да нарастват и в традиционния банков сектор, когато системни банки, като Credit Suisse, изпадат в затруднения, става ясно, че рискът е присъщ за цялата финасова система, а не само за алтернативните форми на разплащания.
В такава ситуация част от аргументите срещу тях вече не изглеждат чак толкова валидни.
Но, ако трябва да се върна на въпроса, в бъдеще със сигурност ще се появят много интересни нови продукти и те ще са свързани с преплитането на IT сектора с финансовия свят.
Готов ли е българският потребител да погледне извън банките и застрахователите за своите финансови решения и да търси алтернативи?
В сектора, в който ние работим, докато на някого не му се случи нещо подобно на ситуацията с SVB, компаниите не биха се "събудили" да мислят за такива неща. Но сега имаше и много български компании и фондове, които ние познаваме и които бяха засегнати.
Вече започва да се говори за необходимостта от нови финансови инструменти. А и на фона на случващото се с една от най-големите банки в Швейцария, на хората вече започва да им "светва лампата", че управлението на риска не бива да се подценява.
Започва ли Payhawk да се оглежда за придобивания на други компании и смятате ли, че скоро може да се появи и втори български еднорог?
Почти сигурен съм, че още до края на тази година ще видим поне още една компания "еднорог" от България. Мисля, че вече има достатъчно компании, които вървят в тази посока и са близо до целта.
Колкото до придобиванията, определено имаме идеи и амбиции в тази посока. Но, разбира се, те могат да се реализират само в правилния момент и с правилната компания.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
преди 8 часаКъде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
преди 8 часаБританските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
преди 9 часаКои са най-големите производители на мляко в ЕС?
преди 10 часаКакво представлява блокчейн и как работи?
преди 10 часаТоп 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
преди 12 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg