
Ако копират данъка за супербогатите в Испания, правителствата по света могат да набират над 2 трлн. долара годишно, твърди неправителствена организация, която призовава парите да бъдат използвани, за да се подпомогне финансирането на климатичния преход.
Докато все повече държави обмислят повишението на данъците за супербогатите, от Tax Justice Network посочиха в свой доклад, че данни за “лекия” данък върху 0.5% от най-богатите домакинства в Испания сочат, че по този начин в световен мащаб могат да се набират трилиони долари всяка година.
Испанското правителство, под ръководството на премиера социалист Педро Санчес, въведе временен данък “солидарност” върху богатството в края на 2022 г., който се събира през 2023 и 2024 г., върху нетното състояние от над 3 млн. долара. Смята се, че той засяга най-богатите 0.5% от домакинствата.
От Tax Justice Network твърдят, че облагането с подобен данък на 0.5% от най-богатите домакинства в света, при ставка от между 1.7% и 3.5%, би набирало около 2.1 трлн. долара годишно.
Проучването не включва някои изключения от испанския данък, в това число за акции на публични компании, интелектуална и промишлена собственост и някои активи с висока стойност, като лодки и самолети.
Според организацията, само във Великобритания от подобен данък биха се събирали 31 млрд. долара годишно.
Проучването беше публикувано, докато страните от Г-20 проучват възможността за облагане с глобален минимален данък на 3 000-те милиардери по света под президентството на Бразилия и нейния лидер Луис Инасио Лула да Силва.
Франция, Германия, Испания и Южна Африка също дадоха индикации, че подкрепят предложенията.

Достигането до някакво споразумение обаче вероятно ще отнеме години и може да се сблъска със съпротива в някои държави.
„Едно малцинство от богати страни изглежда все още се въздържа от подкрепа за стабилна рамкова конвенция относно данъците – въпреки че това е най-добрата възможност, която някога сме имали, и такава, за която техните собствени народи изискват да се предприемат спешни действия", казва Алисън Шулц, научен сътрудник в Tax Justice Network.
“Това трябва да се промени сега – климатът не може да чака, нито хората по света.”
Въпреки медийни заглавия, че супербогатите може да се преместят на друго място, от Tax Justice Network казват, че предишни реформи в някои държави не са довели до преместване на супербогати хора.
Едва 0.01% от най-богатите домакинства са се преместили след реформите на данък върху богатството в Норвегия, Швеция и Дания, докато проучване във Великобритания установява, че промените през 2017 г. в правилата за местожителство са довели до едва 0.02% миграция.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
България се изкачва в класация на най-влиятелните паспорти през 2025 г.
03.04.2025Селото, в което всички снимат за YouTube
03.04.2025Пет признака, че е време да смените работата си
03.04.2025Брутна и нетна заплата - какво трябва да знаем?
03.04.2025За десетилетие: Светът е похарчил $8.5 трлн. за IT устройства
03.04.2025Спад в акциите на Nike, Adidas и Puma заради митата спрямо производствените им центрове в Азия
03.04.2025Прочети още
Орбан прие Нетаняху въпреки заповедта за арест на съда в Хага
darik.bgКитай и ЕС готвят реципрочни мерки срещу митата на Тръмп
darik.bgТурското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgГьозтепе на Стоилов обърна Бешикташ на Солскяер край Босфора за 1/2-финал в Купата
dsport.bgБУТОНКИТЕ: Вуцов спря алармата в Левски!
dsport.bgНова детска книга на български за Международния ден на детската книга: „Пазителят на Луната“ от Зошенка
9meseca.bg