Джейн Сюе изпраща кучето си - двегодишен самоед на име ОК, на първия й работен ден в средата на септември. Нейният работодател? Кучешко кафене в град Фуджоу, Югоизточен Китай.

„Чувствам се точно като родителите, които изпращат децата си на училище“, казва 27-годишната докторантка пред CNN. Сюе иска кучето й да „живее различен живот“, тъй като тя и партньорът й обикновено са навън през уикендите.

„Изпращането на OK в кафенето е печелившо. Тя може да си играе с други кучета и няма да се чувства толкова самотна“.

Кафенета за домашни любимци

Кафенетата за домашни любимци са голям бизнес в Китай. Посетителите могат да взаимодействат с животните, които обикалят наоколо, което позволява на собствениците на заведенията да ги таксуват повече за изживяването.

Клиентите, посещаващи кафенетата за котки и кучета в страната, обикновено плащат входна такса, варираща между 30 и 60 юана (4-8.5 долара) на човек, или просто трябва да си поръчат нещо.

В допълнение към това, че кучето й е заобиколено от приятели, работата на ОК в кафенето позволява на Сюе и партньора й да спестяват пари. Ако я оставят вкъщи, трябва да държат климатика включен цял ден, което излиза скъпо. „Летата във Фуджоу могат да бъдат брутални“, добавя тя.

Идеята на Сюе може да звучи нетрадиционно, но е растяща тенденция в Китай. Наричано Zhengmaotiaoqian на китайски, явлението се превежда като „печелете пари за закуска“.

Фразата произтича от идеята, че домашните любимци, всъщност, работят – на непълен или пълен работен ден – в кафенета за котки и кучета и след това се връщат у дома при семействата си през нощта, точно като хората.

Въпреки че тенденцията може да изглежда сладка и забавна, тя е показателна за времето, в което живеят местните. Очаква се в Китай да има повече домашни любимци, отколкото малки деца до края на тази година, според Goldman Sachs.

Търси се персонал

През последните месеци собственици на кафенета и на домашни любимци публикуват обяви за набиране на персонал и автобиографии в Xiaohongshu - китайския Instagram.

В публикация, озаглавена „Каква е заплатата за работа в котешко кафене?“ собственик посочва, че сиво-бяла котка е получила пет кутии котешка храна „след данъци“.

Други пък търсят „здрави котки с добър нрав“ срещу лека закуска и 30% отстъпка за собствениците и приятелите им в заведението.

Що се отнася до Сюе, тя казва, че случайно е попаднала на публикации в Xiaohongshu и си е помислила, че би било забавно да изпрати OK на работа. Скоро тя открива подходящо заведение във Фуджоу и изпраща съобщение на собственика.

По време на интервюто за работа собственикът на кафенето наблюдава OK около час, за да види дали тя взаимодейства добре с клиентите и дали се разбира с другите четири кучета. Всичко минава добре и на красивия бял самоед е предложена „работата“.

Някои обаче нямат толкова късмет, колкото OK, когато става въпрос за търсене на работа. 33-годишна учителка по китайски в международно начално училище в Пекин търси работа на едната от котките си от 8 септември, но все още не е успяла да й намери такава.

Тя харчи около 500 юана ($71) на месец, за да храни двете си котки, като би искала те да работят поне за няколко кутии котешка храна, както и за да не се отегчават твърде много през деня.

Първото котешко кафене в Китай отваря врати в южния град Гуанджоу през 2011 г. Броят на подобни заведения е нараснал с 200% годишно в страната, според CBNData. Към 2023 г. в Китай има повече от 4000 компании, свързани с котешки кафенета.