С встъпването си в длъжност президентът на САЩ Доналд Тръмп взе на прицел електромобилите.

Той отмени заповед от 2021 г. на неговия предшественик Джо Байдън, която трябваше да гарантира, че до 2030 г. половината от всички нови автомобили, продавани в САЩ, ще са електрически.

Целта на Байдън за 50% продажби на електромобили, която не беше правно обвързваща, тогава спечели подкрепата на щатски и чуждестранни автопризводители.

В своята заповед Тръмп заяви, че спира разпространението на неизразходваните средства за зарядни станции от държавен фонд с 5 млрд. долара, призова за отмяна на исканията за приемане на по-строги правила за вредните емисии до 2035 г. и каза, че неговата администрация ще обмисли слагането на края на данъчните кредити за електромобили.

Тръмп планира да разпореди на Агенцията за опазване на околната среда да преосмисли правилата, които налагат по-строги ограничения за емисиите, които биха налагали на автопроизводителите да продават между 30% и 56% електромобили до 2032 г., за да отговорят на федералните изисквания, както и паралелни правила, издавани от Министерството на транспорта на САЩ.

В заповедта си от вчера Тръмп посочва, че ще търси отмяна на отпуснатото от Агенцията за защита на околната среда разрешение на щата Калифорния да спре продажбата на бензинови автомобили до 2035. Това правило е прието и от 11 други щата.

Тръмп каза, че агенцията трябва да прекрати „където е уместно, издадените разрешителни, които целят ограничаване на продажбите на автомобили, задвижвани с бензин“.

В неговата заповед се казва, че администрацията на Тръмп ще обмисли "премахването на несправедливите субсидии и други зле обмислени и изкривяващи пазара мерки, които фаворизират електромобилите пред други технологии и на практика налагат тяхното закупуване."

Преди това Тръмп е казвал, че може да предприеме и други мерки спрямо електромобилите, в това число да търси отмяна на данъчния кредит за потребители в размер на 7 500 долара за покупки на електромобили, като част от по-обща данъчна реформа.

По време на предизборната си компания Тръмп обещаваше да сложи край на „наложеното от Байдън закупуване на електромобили," без да посочва конкретни политики. Байдън пък нееднократно отказваше да одобри определянето на дата за слагането на край на продажбите на автомобили с двигатели с вътрешно горене.

Преди да бъде избран, Тръмп обеща да увеличи добива на петрол на САЩ, въпреки че той вече е на рекордни нива, както и да отмени инициативи за чиста енергия на Байдън, които включват и субсидии за вятърна и слънчева енергия и масовото производство на водород.